TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dobrać szelki dla Wyżła niemieckiego i węgierskiego?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Spacerowanie z psem to obowiązek każdego właściciela tego wyjątkowego czworonoga. Poza umożliwieniem mu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych jest to również sposób na spożytkowanie drzemiących w nim pokładów energii oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania. Jak wiadomo, podczas spacerów koniecznym jest prowadzenie pupila na smyczy. Takie reguły panują przede wszystkim w miastach oraz miejscach często uczęszczanych przez ludzi. Żeby móc prowadzić psa na smyczy, koniecznym jest zaopatrzenie go w akcesorium, do którego zostanie ona przypięta. Może być to obroża lub szelki, jednak to te drugie uważane są za bardziej odpowiednie. W tym artykule udzielimy porad, czym kierować się przy wyborze szelek dla czworonogów. Opierać się będziemy na konkretnej rasie psów, a mianowicie Wyżłach niemieckich i węgierskich. Zachęcamy do lektury.

Szelki dla Wyżła Niemieckiego i Węgierskiego – dlaczego są lepsze od obroży?

Wiele osób uważa szelki dla psów, za zdecydowanie lepsze od obroży i pod wieloma względami jest w tym sporo prawdy. Przede wszystkim, szelki dla Wyżła niemieckiego oraz węgierskiego są bezpieczniejsze, gdyż nie uciskają jego szyi. Dzięki temu, nawet podczas gwałtownego pociągnięcia za smycz nie ma ryzyka, że dojdzie do nadwyrężenia kręgów szyjnych, zapadnięcia się tchawicy czy nawet podduszenia czworonoga. Kolejna ważna kwestia to również ta, że szelki pozwalają lepiej zapanować nad instynktem czworonoga. Są umieszczane na tułowiu, przez co podczas pociągania za smycz w celu naprostowania psiaka, łatwiej można skorygować jego zachowanie. Szelki dla Wyżła niemieckiego i węgierskiego to jedno z tych produktów, w które zdecydowanie warto wyposażyć czworonoga.

Zobacz również: Szelki czy obroża – co wybrać?

Jak dobrać szelki dla Wyżła niemieckiego? To warto wiedzieć

Wyżeł niemiecki to duży i energiczny pies myśliwski. Odznacza się doskonałym węchem oraz ponadprzeciętną inteligencją. Z całą pewnością nie można mu również zarzucić braku pewności siebie. Psy tej rasy najczęściej są zrównoważone, czułe i spokojne. Jednak w sytuacji, kiedy zabierze się je na spacer, przechodzą metamorfozę. Stają się nieustępliwe, szybkie, zawzięte i całkowicie pochłonięte swoimi zajęciami. W związku z powyższym, koniecznym jest, aby zaopatrzyć je w solidne akcesoria, które w razie konieczności pozwolą na ich okiełznanie. W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak dobrać szelki dla Wyżła niemieckiego?

Otóż w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiały z jakich zostały wykonane. Ze względu na to, że Wyżeł niemiecki na spacerze może wykazywać się brakiem posłuszeństwa względem swojego właściciela, powinien być odziany w solidne szelki, które podczas gwałtownego pociągnięcia za smycz nie podrą się i nie rozepną. Poza ich solidnością, warto także sprawdzić, czy materiał jest przyjemny w dotyku i nie będzie podrażniał skóry naszego pupila. Istotną rolę odgrywa także ich model. Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy jednak wziąć pod uwagę to ich rozmiar. Nigdy nie sugerujmy się standardową numeracją, gdyż w zależności od producenta może się ona od siebie mniej lub bardziej różnić. Sprawdzonym sposobem będzie zdjęcie miary z czworonoga i na tej podstawie kupienie odpowiednich szelek.

Jakie szelki dla Wyżła węgierskiego będą najbardziej odpowiednie?

Wyżeł węgierski to pies myśliwski o szlachetnym i eleganckim wyglądzie. Cechuje go szczupła i lekka budowa ciała, posiada on także charakterystyczną, szeroką klatkę, krótką, rudobrązową sierść, długie, oklapnięte uszy oraz smukły ogon. Ze względu na fakt, że ten wyjątkowy czworonóg odznacza się dużą aktywnością i energicznością, koniecznym jest zapewnienie mu dostatecznej ilości ruchu. Wyżeł węgierski to niesamowity pieszczoch. Uwielbia bliskość człowieka i nie pogardzi spaniem w łóżku. Ze względu na fakt, że ma on wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, wykazuje także skłonności do ucieczek, w szczególności goniąc za zwierzyną leśną. Wobec powyższego, koniecznym jest nauczenie go bezwzględnego reagowania na przywoływanie oraz prowadzenie na smyczy w miejscach, gdzie może złapać trop dzikich zwierząt. W przypadku tego ostatniego, wymaga ono dodatkowego wyposażenia, którym będą omawiane uprzednio psie szelki.

Zatem, jakie szelki dla Wyżła węgierskiego okażą się najlepsze? Odpowiedź brzmi – odpowiednio dopasowane. Ze względu na to, że jest to pies o szczupłej sylwetce i rozbudowanej klatce, powinien posiadać szelki perfekcyjnie przylegające do tułowia, a jednocześnie niezbyt uciskające. Jest to ważne głównie dlatego, że zbyt luźne szelki mogą umożliwić mu wyślizgnięcie się z nich. Dokładnie tak jak w przypadku Wyżła niemieckiego, także i Wyżeł węgierski powinien być zmierzony przed kupieniem szelek. Istotny jest obwód szyi oraz klatki piersiowej w najszerszym miejscu. Komfort i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy, które powinny być brane pod uwagę w trakcie wybierania szelek.


Zdecydowanie najlepszym i najbardziej uniwersalnym modelem dla tej rasy są szelki Lumen typu gurad. Ich budowa najlepiej sprawdza się przy rozbudowanych klatkach wyżłów. Szelki odpowiednio rozkładają ciężar, a ich konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby sprostać najmocniejszym, gwałtownym szarpnięciom czworonogów. Dobrą alternatywą dla dorosłych psów, które zakończyły okres wzrostu są również szelki Security.

Zobacz również: Jak dobrać szelki dla Owczarka (niemieckiego, belgijskiego, szwajcarskiego)?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium