TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dbać o sierść psa? Kompleksowy poradnik

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Bez względu na to, czy Twój pies ma krótką sierść, czy może popisać się bujnym włosem, prawidłowa pielęgnacja jest jednym z podstawowych obowiązków psiego opiekuna. Regularne dbanie o psią sierść to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i komfortu naszego pupila. Zadbana szata stanowi skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także pozwala zapobiec problemom skórnym. Jak dbać o sierść psa? Jakie czynniki mają wpływ na jej kondycję? Czym czesać psa w zależności od rodzaju sierści?

Dieta to podstawa - pełnowartościowy pokarm dla psa gwarancją pięknej sierści

Jeżeli chcesz, by okrywa włosowa Twojego pupila wyglądała pięknie, zapewnij mu zdrową, zbilansowaną dietę. Pielęgnacja sierści psa zaczyna się od wewnątrz. Wszelkie niedobory żywieniowe, nietolerancje pokarmowe i stany chorobowe błyskawicznie odbijają się na kondycji psiego włosa.

olej na sierść dla psa

Dobra karma dla psa powinna być bogata w wartościowe źródło białka pochodzenia zwierzęcego oraz zawierać niezbędne witaminy i minerały. Utrzymaniu lśniącej i mocnej sierści doskonale służą oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 pochodzące z ryb. Nie powinno zabraknąć ich w diecie Twojego czworonoga.

Regularna kąpiel psa w trosce o zdrową sierść i skórę

To, jak często Twój pupil będzie wymagał kąpieli, w znacznej mierze zależy od rodzaju jego sierści oraz trybu życia. Psy długowłose będą wymagały znacznie częstszej pielęgnacji niż większość psów krótkowłosych.

Nowoczesne kosmetyki przeznaczone do mycia sierści psów są łagodne, nie przesuszają skóry i nie niszczą naturalnej bariery lipidowej. Pamiętaj, by do kąpieli czworonoga nie używać produktów przeznaczonych dla ludzi – mogą wywołać one reakcje alergiczne u pupila. Kosmetyki dla psa powinny być dopasowane do wymagań konkretnego typu sierści. U psów z wymagającym, długim włosem oprócz szamponów warto zainwestować również w specjalne odżywki, które pomogą Ci lepiej zadbać o kondycję sierści.

Przed zabiegiem wyczesz sierść psa, by pozbyć się z niej kołtunów. Nie karm zwierzęcia bezpośrednio przed planowanym myciem. W czasie kąpieli szczególnie uważaj na psie uszy, by nie dostała się do nich woda ani kosmetyki. Gdy pupil jest już wykąpany, zadbaj o staranne wysuszenie jego sierści z pomocą ręczników.

Jak czesać psa? Najważniejszy element psiej pielęgnacji

Szczotkowanie jest nieodzownym elementem pielęgnacji psiej sierści. Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który pozwala pozbyć się martwych włosów i zapewnia skórze masaż stymulujący ukrwienie cebulek włosowych. Warto przyzwyczajać psa do tego zabiegu już od pierwszych dni w Twoim domu.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość szczotkowania również zależy od rodzaju sierści Twojego czworonoga. W okresach wzmożonego linienia u psów długowłosych z dużą ilością podszerstka czesanie może być konieczne nawet kilka razy dziennie. Poza sezonem linienia psy z dłuższą sierścią należy czesać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dotyczy to również psów bez podszerstka.

Z kolei psy krótkowłose zwykle wystarczy czesać kilka razy w tygodniu w okresach wymiany włosa. Gdy sezon linienia się skończy, psy te zwykle nie wymagają sięgania po szczotkę.

furminator dla psa

Czym czesać psa z długą sierścią?

Rodzaj szczotki dla psa powinien być dopasowany do typu włosa czworonoga, ponieważ krótkowłose rasy wymagają innego rodzaju akcesoriów niż długowłose. U psów długowłosych przed szczotkowaniem koniecznie należy rozplątać sfilcowaną sierść i kołtuny. W tym celu może okazać się przydatny metalowy grzebień, a w ekstremalnych przypadkach - trymer hakowy.

Do codziennego szczotkowania u psów długowłosych najlepiej sprawdzi się miękka szczotka oraz pudlówka. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, gdy przed szczotkowaniem zwilżysz okrywę włosową.

Czym czesać psa z krótką sierścią?

Codzienna pielęgnacja psów krótkowłosych jest bardzo prosta. Często wystarczy jedynie zgrzebło i gumowa rękawica z wypustkami, by pozbyć się nadmiaru martwego włosa. Dodatkowo, w okresie wzmożonego linienia świetnie sprawdza się Furminator. To niewielkie narzędzie znakomicie wyczesuje podszerstek, dzięki czemu szczotkowanie przebiega sprawnie i efektywnie. Nowoczesne furminatory często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które pomagają np. podczas kąpieli zwierzęcia.

Pielęgnacja psów szorstkowłosych - regularne trymowanie

Psy szorstkowłose są specyficzną grupą psów, która wymaga specjalnego traktowania. W ich przypadku nie wystarczy mycie i szczotkowanie. Zwierzaki z szorstkim włosem potrzebują regularnego trymowania, czyli wyrywania martwych włosów.

Zabieg taki zwyczajowo wykonuje się u groomera, jednak przy odrobinie wprawy można robić go samodzielnie. Prawidłowo przeprowadzony jest dla czworonoga bezbolesny. Ważne jednak, by najpierw znaleźć specjalistę, który poinstruuje Cię jak prawidłowo trymować swojego psa. Zabieg należy powtarzać w zależności od potrzeb nawet raz na dwa lub trzy miesiące. Dodatkowo, do codziennej pielęgnacji u psów szorstkowłosych najlepiej sprawdzi się pudlówka, szczotka włosiana oraz grzebień z gęstymi zębami.

Regularne strzyżenie psów długowłosych

Niektóre rasy psów wymagają regularnego strzyżenia okrywy włosowej. Dotyczy to zwłaszcza psów z długą sierścią o jedwabistym włosie bez podszerstka. Zbyt długie włosy w okolicach pyska mogą przysłaniać oczy, utrudniając widzenie. Z kolei włos na tułowiu, brzuchu i łapach będzie łatwo brudził się i kołtunił, a w wielu przypadkach - utrudniał swobodne poruszanie się. W przypadku psów wystawowych regularne strzyżenie również jest konieczne, by utrzymać szatę w dobrej kondycji.

Tego typu zabiegi mogą być dla psa bardzo stresujące, dlatego jeśli wiesz, że Twój pupil będzie wymagał regularnych wizyt u groomera, zadbaj o przyzwyczajenie psa do pielęgnacji już od szczeniaka. Psiak powinien dobrze kojarzyć tę czynność, by móc zachować spokój w trakcie strzyżenia.

Drobne poprawki i delikatne cięcia możesz regularnie wykonywać samodzielnie w domu, pod warunkiem, że posiadasz odpowiednie narzędzia i masz wprawę w ich stosowaniu. Kompleksowe strzyżenie warto jednak wykonać w salonie groomerskim u profesjonalisty.

Zdrowa skóra i zdrowa sierść

W czasie swoich aktywności psy mogą ulec skaleczeniom bądź otarciom skóry. Nawet niewielkie urazy otwierają drobnoustrojom drogę do wnikania w głąb organizmu. Stany zapalne wokół zranień mogą prowadzić także do miejscowej utraty sierści. 

Aby ochronić ranę przed zakażeniem, warto zadbać o jej oczyszczenie i  zaopatrzyć się w preparaty, które przyspieszają gojenie i niszczą szkodliwe mikroby. Te specjalistyczne produkty działają niczym plaster i skutecznie zabezpieczają wszelkie urazy skórne Twojego pupila.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium