TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czym nie karmić psa - czego unikać

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

„Pies w tym domu jest członkiem rodziny”, „Ja psa traktuje jak dziecko”, „Psu będę żałować?” – kto z nas chociaż raz nie słyszał jednego z tych stwierdzeń? Pies w domu bardzo często zyskuje status członka rodziny, a co za tym idzie przywileje jak na członka rodziny przystało. Mimo bliskiej relacji jaka łączy nas z czworonogiem, pamiętać musimy o granicach, których przekroczenie może mieć przykre, a nie rzadko tragiczne w skutkach, konsekwencje. Czym nie karmić psa, czego unikać, aby nie narażać psa na niepotrzebne kłopoty? W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym produktom, które trafiają a nie powinny do miski naszego pupila. Ich lista jest oczywiście o wiele dłuższa. Przed podaniem nowego pokarmu zalecamy upewnienie się, czy nie wywoła on skutków ubocznych.

Czekolada

Brązowa, słodka kostka jest bez wątpienia idealnym przykładem produktu, który nigdy nie powinien znaleźć się w diecie naszego psa. Co więcej nawet jednorazowe spożycie tego produktu przez czworonoga może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Zawarta w niej teobromina jest substancją silnie toksyczną dla psa. Spożycie jej powoduje między innymi przyspieszenie pracy serca czy rozszerzenie naczyń krwionośnych. Teobromina ze względu na długi czas wydalania z organizmu jest szkodliwa zarówno przy spożywaniu jej jednorazowo w większej dawce, jak i wielorazowo w mniejszych porcjach.

Ciasta, ciastka, cukierki

Pies będzie zdrowszy, jeżeli nie będziemy podawać mu produktów zawierających ksylitol. Popularny słodzik powoduje uszkodzenie wątroby. Pojawienie się go w organizmie psa powoduje nadprodukcje insuliny, której następstwem może być zapaść a nawet śmierć pupila.

Winogrona, rodzynki

Dużym zagrożeniem dla psa są również winogrona i rodzynki. Zjedzenie ich przez psa jest przyczyną problemów zdrowotnych. Do tej pory nie stwierdzono, która z substancji występujących w tych owocach jest toksyczna, jednak jej nadmierna obecność w organizmie psa stanowi przyczynę zatruć, a w skrajnych przypadkach niewydolność nerek.

Pęknięte pestki owoców

W trakcie gotowania czy pieczenia musimy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie odpadków. Czworonóg, który zje pozostałe po owocach pestki jest bezpośrednio narażony na ciężkie zatrucia. Wydobywający się z nich cyjanowodór doprowadzić może nawet do utraty przytomności i śmierci psa. W przypadku pestek nieuszkodzonych skutki mogą być mniej tragiczne, jednak i takich nie należy podawać zwierzęciu.

Cebula i dania z cebulą

Dwusiarczki zawarte w cebuli prowadzą do biegunki i wymiotów u psa. Do wywołania reakcji wystarczy nawet 50g cebuli, więc kluczowym jest prawidłowe zabezpieczanie składników do przygotowywanego posiłku, jak i gotowych dań.

Sól

Eliminując składniki i potrawy, których nie powinien jeść pies możemy ująć je w bardzo szeroką grupę potraw solonych. Sól dla wielu z nas jest składnikiem nieodzownym w przygotowywaniu wielu dań. Z drugiej strony jej obecność w organizmie psa prowadzić może do uszkodzenia wątroby i mózgu, czego następstwem może być śmierć psa.

Kości

Nie, nie ma tutaj mowy o żadnej pomyłce. Kości są produktem, który zdecydowanie należy odłożyć na półkę ze stereotypami o psiej diecie. Obrobione termicznie kości, będące odpadem po obiedzie, są zagrożeniem dla czworonoga. W trakcie gryzienia łamią się one na ostre kawałki tworząc bezpośrednie zagrożenie dla układu pokarmowego psa. Ostre kawałki kości często przebijają ściany jelit, tworząc tym samym bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium