TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czy rasa psa ma znaczenie w kontekście karmienia?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Temat żywienia psów bez wątpienia jest jednym z tych, który nie raz zaprząta głowę właścicieli czworonogów. Przez wiele lat utarte schematy wykluczały jakiekolwiek potrzeby dostosowywania karmy do wieku i rasy psa. Dzięki badaniom i szeroko otwartemu dostępowi do źródeł naukowych coraz więcej osób przekonuje się, że rasa psa ma znaczenie w kontekście karmienia. Przyjrzyjmy się zatem, jak powinna wyglądać dieta psów małych i dużych ras na różnym etapie życia.

Szczeniaki małych ras

Psy ras małych, takich jak shih tzu czy buldog francuski, bezapelacyjnie podbiły serca wielu ludzi. Dzięki swojej niewielkiej posturze kojarzy się je z małymi, słodkimi pieskami, które są idealnymi towarzyszami w codziennym życiu. Jest to oczywiście prawda, jednak pamiętać należy, że posiadanie takiego psa to także odpowiedzialność w zakresie diety, jak i pielęgnacji zwierzęcia. W fazie rozwoju w bardzo szybkim tempie przybierają one na wadze. Swoją docelową masę osiągają w wieku do 10 miesięcy, to czas o połowę krótszy niż w przypadku ras dużych. Tym samym dieta, którą zastosujemy w tym okresie, będzie mocno rzutować na całe życie naszego pupila. Psy małych ras ze względu na mniejsze narządy wewnętrzne mają problem z trawieniem większych dawek pokarmu. Posiłek tych zwierząt należy zatem rozkładać na drobne porcje, ale podawane częściej w ciągu dnia. Zaleca się by posiłki te odbywały się 2-3 razy dziennie. Dodatkowo ważnym elementem jest sama zawartość karmy. Ta powinna posiadać co najmniej 5% włókien pokarmowych, które stanowią ważny element wspomagający trawienie.

Dorosłe psy małych ras

W momencie, gdy mały pies osiągnie wiek dorosły jego żywienie znacząco nie zmienia się w porównaniu do okresu dojrzewania. Należy pamiętać jednak o tym, że psy dorosłe mogą wykazywać mniejszą aktywność ruchową niż szczeniaki. Tym samym ich zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze. Stosowanie karmy dla młodych psów w żywieniu psów dorosłych prowadzić może do otyłości i nadwagi oraz do chorób, będących ich następstwem. Warto również zadbać o zęby psów. Rasy małe mają skłonności do problemów stomatologicznych, takich jak osadzanie kamienia nazębnego. W tej sytuacji warto sięgnąć po drobne karmy suche, które pozwolą psu zetrzeć osadzający się kamień.

Szczeniaki dużych ras

Szczeniaki dużych ras wbrew pozorom na etapie rozwoju są narażone na te same problemy, co szczeniaki małych ras. Ich dieta na etapie rozwoju powinna również opierać się na posiłkach mniejszych, ale podawanych częściej. Dieta szczeniaka w porównaniu do ras małych trwa do 2 lat. Wynika to z faktu, że rozwój psa ras dużych jest dłuższy niż w przypadku ras małych.

Dorosłe psy dużych ras

Bardzo zgubnym jest stwierdzenie, że dorosłe psy dużych ras muszą dużo jeść. Zapotrzebowanie na pokarm tych zwierząt musi być również objęte ścisłą kontrolą ze strony opiekuna. Psy duże są narażone aż 20 razy bardziej na choroby, takie jak skręt żołądka niż psy małe. Oprócz wspomnianego już wydzielania posiłków w małych częściach ważne jest również, aby pies po posiłku odpoczywał co najmniej godzinę. Tym samym nie należy wychodzić z nim na spacer tuż po jedzeniu. Zadbajmy także o to, aby w tym czasie pies nie pił dużej ilości wody, aby nie obciążać dodatkowo jego żołądka.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium