Pies jak każda żywa istota odczuwa różne emocje. Otaczający go świat wywołuje u niego różnego rodzaju reakcje. Oprócz tych pozytywnych stanów nasz pupil często musi się mierzyć ze strachem i niepewnością. Zrozumienie bodźców, jakie wywołują strach oraz prawidłowe odczytywanie tej emocji z zachowania naszego psa pozwoli nam pomóc mu przejść przez ten negatywny stan.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czego boi się pies?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pies jak każda żywa istota odczuwa różne emocje. Otaczający go świat wywołuje u niego różnego rodzaju reakcje. Oprócz tych pozytywnych stanów nasz pupil często musi się mierzyć ze strachem i niepewnością. Zrozumienie bodźców, jakie wywołują strach oraz prawidłowe odczytywanie tej emocji z zachowania naszego psa pozwoli nam pomóc mu przejść przez ten negatywny stan.

Czynniki wywołujące strach?

„Czego się boisz?” – czy jest opiekun psa, który nie pomyślał tak chociaż raz patrząc na wystraszone zwierzę? No właśnie, czego pies się boi? Tak naprawdę jest wiele bodźców, które wywołują strach. Psia natura nie różni się znacznie od tego, jak strach postrzegają ludzie. Czworonogi najczęściej wykazują strach wobec rzeczy nowych, nagłych czy nieznanych. To co dla ludzi może być pozytywną zmianą, dla psa może być powodem strachu. Czynników wywołujących strach psa jest wiele, te najbardziej znane to:

  • hałas – psy ciężko znoszą zbyt głośne dźwięki. Najprostszym przykładem hałaśliwego narzędzia wzbudzającego stres jest odkurzacz. Wiele psów na jego dźwięk reaguje ucieczką bądź szczekaniem. Te bardziej odważne przypuszczają atak na szczotkę, chcąc „pokonać” hałaśliwego wroga. Psy również nie znoszą za dobrze dźwięku dzwonka do drzwi, zazwyczaj natychmiastowo reagując szczekaniem.
  • obcy ludzie – mimo, że psy kojarzone są z przyjaźnie nastawionymi do świata zwierzętami, to nie zawsze jest to prawdą. Osobniki cierpiące na problemy behawioralne mają ograniczone zaufanie do nowych ludzi. Tym samym pojawienie się nowej osoby w otoczeniu skutkować może tym, że pies będzie chował się w kątach skąd będzie szczekał lub piszczał w poczuciu zagrożenia.
  • nowe miejsca i przedmioty – psy również boją się zmian wynikających ze zmiany miejsca pobytu, jak i ze zmian w otoczeniu, w którym są. Nagłe przemeblowania czy pojawienie się owych przedmiotów może wywołać u pupila dyskomfort lub strach.
  • skojarzenia i wspomnienia – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale psy pamiętają i to bardzo dobrze. Traumatyczne przeżycia mogą wrócić, gdy pies skojarzy sytuację z którymś ze wspomnień. Typ zachowania człowieka, specyficzny przedmiot, muzyka czy miejsce mogą przywrócić złe wspomnienia, co wywoła strach.

Jak zwalczać psi strach?

Strach jest naturalną reakcją i całkowite zwalczenie go jest w zasadzie niemożliwe. Praca ze strachliwym psem powinna przede wszystkim opierać się na minimalizowaniu negatywnych bodźców oraz zrozumieniu zachowań pupila. Przede wszystkim zrozumieć należy, że strach psa nie jest dla niego niczym przyjemnym i nie można go dodatkowo karać. Warto od najmłodszych, szczenięcych miesięcy odwrażliwiać pupila na niepokojące dźwięki. W trakcie zabaw warto puszczać z głośników dźwięki z natury kojarzone ze stresem „dźwięk burzy, petard itp.) Odsłuchiwane w niskim natężeniu nagrania staną się akceptowalne dla psa w prawdziwym życiu. W sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z opanowaniem stresu u pupila należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przepisze on odpowiednie leki wspomagające w walce ze stresem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium