TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Co zrobić w przypadku gdy Twój pies uciekł lub zaginął?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Na co dzień większość ludzi nawet nie zastanawia się nad tym, co zrobić gdy zaginie pies. Niestety, gdy już zdarzy się taka sytuacja często właściciel nie myśli racjonalnie. Warto jednak powstrzymać swoje emocje i skupić się na działaniu, by jak najszybciej odnaleźć ukochanego czworonoga. Co zrobić, gdy pies się zgubił? Jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

Dlaczego pies ucieka?

Przyczyny zaginięcia psa mogą być bardzo różne. Czasem pies ucieknie z posesji, ponieważ ktoś nie domknie furtki, a nasz pupil poczuje zew przygody. Innym razem zwierzak może pokonać wszelkie zabezpieczenia, gdy np. wyczuje suczkę w cieczce, zobaczy uciekającą zwierzynę czy zwyczajnie się czegoś przestraszy.

Także podczas spaceru pies może ruszyć w pogoń za zwierzyną, odbiec w kierunku interesującego bodźca czy uciec w panice, gdy usłyszy nagły hałas. Niestety, równie często przyczyna ucieczki jest dużo bardziej prozaiczna - wielu opiekunów nie dba o wypracowanie dobrego odwołania, zanim zdecyduje się spuścić zwierzę ze smyczy. W efekcie pies oddala się od opiekuna i nie reaguje na komendy, ponieważ zwyczajnie bardziej opłaca mu się zwiedzać okolicę na własną łapę niż przebywać w towarzystwie właściciela. 

Pies zaginął - co robić?

Zaginięcie psa to zawsze ogromny stres dla opiekuna. Nic dziwnego, że często nie wie on, co robić, a wszelkie jego działania są chaotyczne. Choć może być to bardzo trudne, warto powściągnąć swoje emocje i opracować plan działania. Po pierwsze, ważne, by poinformować jak najwięcej osób o tym, że pies zaginął. Przede wszystkim należy zadzwonić do schroniska, które ma umowę z daną gminą i poinformować o zaginięciu. Warto również śledzić stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych schroniska, by w razie odłowienia psa - od razu zobaczyć informację. 

Oprócz tego należy stworzyć ogłoszenie o zaginięciu psa i zamieścić je w lokalnych grupach na Facebooku, a także rozwiesić w wersji papierowej w okolicy. Warto poinformować sąsiadów i okolicznych mieszkańców, by zachowali czujność i dali znać, gdy tylko zaobserwują zwierzaka w pobliżu. Dobrym pomysłem jest również zmobilizowanie rodziny oraz znajomych do pomocy w patrolowaniu okolicy. To szczególnie ważne, jeśli pies uciekł podczas spaceru i nie ma pewności, czy będzie w stanie wrócić samodzielnie do domu.

Co powinno zawierać ogłoszenie o zaginięciu psa?

Ogłoszenie o zaginięciu psa powinno być napisane w sposób jasny i konkretny. Musi zawierać zdjęcie i dokładny opis psa, ale również okoliczności zaginięcia: w jakim dokładnie miejscu miało miejsce to zdarzenie? Czy pies zaginął podczas spaceru, czy może uciekł z posesji? Czy pobiegł za zwierzyną czy przestraszył się nagłego bodźca i uciekł w panice przed siebie? Wszystkie te informacje mogą być kluczowe do znalezienia czworonoga.

Oprócz tego, warto opisać takie rzeczy jak kolor obroży lub szelek, imię oraz co robić, gdy zauważy się zwierzaka. Część psów bez problemu podbiegnie do każdego obcego człowieka na zawołanie, inne mogą obawiać się obcych i próba ich złapania może skończyć się atakiem lub ucieczką - wówczas zamiast usilnych prób łapania, lepszym pomysłem będzie zostawienie zwierzaka w spokoju i niezwłoczne wykonanie telefonu do właściciela.

W ogłoszeniu warto zostawić numer kontaktowy do więcej niż jednej osoby, w razie gdyby łącze było zajęte lub z jakiegoś powodu nie było możliwości odebrania telefonu. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie nagrody za informacje, które pomogą odnaleźć psa, co zachęci niektórych do rozglądania się po okolicy.

Zaginięcie psa - co robić, by tego uniknąć?

Gdy już zwierzak zaginie, nie pozostaje nam nic innego jak poświęcić całą energię i możliwości, by go odnaleźć. Jednak zanim dojdzie do takiej sytuacji, warto zrobić wszystko, by zabezpieczyć zwierzaka przed zaginięciem. Warto zaopatrzyć psa w adresówki lub obroże z haftowaną adresówką, dzięki czemu każdy, kto odnajdzie czworonoga będzie mógł od razu skontaktować się z opiekunem. Oczywiście ważne jest również, by pies był zachipowany, a chip był zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie. Dzięki temu nawet jeśli zwierzę zgubi obrożę, po odłowieniu psa będzie możliwość skontaktowania się z właścicielem.

Podczas spacerów po zmroku warto zadbać o odpowiednią widoczność psa dzięki akcesoriom odblaskowym czy lampkom LED montowanym do obroży. Dobrym pomysłem może być również wyposażenie zwierzaka w lokalizator, który umożliwi namierzenie pupila, gdy tylko zniknie opiekunowi z oczu. Warto także popracować nad żelaznym odwołaniem, zanim podejmie się decyzję o spuszczeniu psa ze smyczy. Do tego czasu można posiłkować się linkami treningowymi, które umożliwią pupilowi swobodną eksplorację przy jednoczesnym zachowaniu kontroli właściciela nad czworonogiem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium