Maltańczyki to bez wątpienia rasa psów, która skradła wiele ludzkich serc. Ich niewinny wygląd znajduje fanów zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Są to psy, które nie osiągają dużych rozmiarów, dzięki czemu bez problemu mogą zamieszkiwać nawet w niedużym mieszkaniu. Bez względu na miejsce, w którym zamieszka maltańczyk, wymaga on szczególnej uwagi w wielu ważnych kwestiach. Co zatem musisz wiedzieć o maltańczykach zanim zdecydujesz się na ich adopcję?
Pielęgnacja maltańczyka
Codzienne czesanie i regularne kąpiele psa to dla Ciebie problem? W takim razie dokładnie przemyśl adopcję psa tej rasy. Sierść maltańczyków, ze względu na swoją specyfikę, wykazuje wysoką skłonność do kołtunienia. Przez niską budowę ciała sierść maltańczyków zbiera zabrudzenia z podłoża w trakcie spacerów. Ze względu na konieczność regularnego czesania nawyk ten należy wyrabiać od samego początku pracy z pupilem. Do kąpieli stosować należy delikatne szampony, które nie podrażnią jego skóry oraz nie zniszczą sierści. Miejsce legowiska maltańczyka musi być usytuowane nisko i być miękko wyścielone.
Charakter maltańczyka
Maltańczyk jest rasą żądną towarzystwa człowieka. Nieważne gdzie się znajdzie, ważne by był z nim człowiek. Rasa ta nie jest polecana dla ludzi, którzy większość dnia spędzają poza domem. Jeśli zostanie pozostawiony na dłuższy czas, wówczas narażony jest na problemy behawioralne, takie jak lęk separacyjny. Maltańczyki prowadzone od małego wykazują skłonność do szybkiej nauki. Rasa nadaje się do udziału w psich aktywnościach sportowych.
Dieta maltańczyka
Dieta maltańczyka powinna być rozłożona na dwa małe posiłki w ciągu dnia. Niektórzy właściciele tych psów preferują podawanie jednego posiłku dziennie, jednak tryb ten w większym stopniu obciąża żołądek maltańczyka. Bazą diety jest wysokiej jakości gotowane mięso, podroby, biały ser i ryby. Wszystkie składniki powinny być bogate w białko. Ze względu na nienagannie białą sierść maltańczyków ważne jest aby w diecie nie znajdowały się jakiekolwiek barwniki, nawet te naturalne. Niektóre z nich, np. karoten znajdujący się w marchwi, mogą doprowadzić do żółknięcia sierści psa.
Zdrowie maltańczyka
Maltańczyk stanowi rasę o długiej żywotności. Psy tej rasy żyją 20 lat w pełni zdrowia. Rasa ta nie jest obarczona chorobami genetycznymi, tym samym dzięki odpowiedniemu żywieniu i profilaktyce psy te nie są częstymi bywalcami klinik. Podstawą zdrowego prowadzenia maltańczyka jest dbanie o prawidłowe dopasowywanie diety do wieku psa. Maltańczyki są rasą skłonną do łakomstwa, stąd ważne jest, aby opiekun nie poddawał się szantażom emocjonalnym pupila, który będzie domagał się nadprogramowych posiłków. Należy unikać podawania posiłków ludzkich ze względu na wynikające z tego problemy gastryczne. Nieodpowiednie posiłki będą również przyczyną tycia.