Opieka nad suczką nie różni się znacznie od opieki nad psem. Pomimo tak wielu podobieństw są też różnice, a jedna z nich wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. Dbanie o kwestie zdrowotne i świadome planowanie miotów to odpowiedzialność każdego z opiekunów. Ale tak naprawdę skąd mamy wiedzieć, kiedy i na co uważać? Poniżej przyglądamy się zagadnieniu rui zwanej potocznie cieczką.
Co to jest cieczka?
Ruja, szerzej znana jako cieczka, stanowi symbol osiągnięcia dojrzałości płciowej zwierzęcia. Cieczka to okres w cyklu rozrodczym, w którym suczka gotowa jest do bycia zapłodnioną przez psa. Pierwszy raz występuje zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, a dokładna data pojawienia się jej uzależniona jest od wielkości rasy psa. U niektórych ras psów czas ten wydłuża się nawet do 24 miesięcy. Jest to data graniczna, co oznacza, że jeżeli do tego czasu suczka nie osiągnęła pierwszej rui należy skonsultować to z weterynarzem.
Objawy cieczki u psa
W pierwszej fazie, kiedy występuje intensywne krwawienie, suka nie jest gotowa na zapłodnienie. Dopiero w drugiej fazie, kiedy następuje owulacja i wydzielina zmienia barwę na jaśniejszą, występuje ruja właściwa. Innym objawem, który łatwo dostrzec jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Związane jest to z chęcią pozostawienia informacji o gotowości rozrodczej. W trakcie cieczki suczki wykazują zwiększoną aktywność. Ze szczególną chęcią domagają się głaskania ze strony opiekuna, ich postawę charakteryzuje wygięty grzbiet i podniesiony ogon. W niektórych przypadkach dochodzi do występowania tzw. „cichej rui”, czyli nieobjawiającej się widocznymi symptomami. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia występowania tego typu rui należy działać tak jak przy tej pełnej.
Czas trwania i częstość cieczki
Cieczka występuje co około 6-7 miesięcy jednak czas ten może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy. Odstępy między pojawieniem się cieczki uzależnione są od wielkości rasy psa. Cieczka u małego psa występować może nawet 3 razy w roku, u dorosłego raz na rok. Występowanie rui rzadziej niż raz w roku lub występowanie w nieregularnych odstępach stanowi problem i należy takie sytuacje konsultować z lekarzem weterynarii.
Postępowanie w trakcie cieczki
W trakcie cieczki opiekun musi bardzo uważnie obserwować zachowanie suczki, jak i jej otoczenie. Nie przeznaczone do rozrodu psy muszą być szczególnie kontrolowane pod kątem kontaktu z innymi czworonogami. W trakcie spacerów ważnym elementem jest trzymanie psa na smyczy, aby móc natychmiastowo reagować na próby kontaktu z psimi kawalerami. Suczka powinna być bardziej skupiona na zabawach niż na poszukiwaniu osobników do rozrodu. Warto w tym czasie poświęcić jej więcej uwagi i zmęczyć ją zabawą. Pozwoli jej to łagodniej przejść czas rui. Ważnym jest również unikanie piszczących zabawek i pluszaków. Suka po okresie rui może traktować je jak szczeniaki ze względu na wydający pisk. Tego typu zachowania wiążą się z pojawiającą się w niektórych przypadkach ciążą urojoną. Psy które swobodnie przebywają w przydomowym ogrodzie powinny być pilnowane, ponieważ zdeterminowane samce będą gotowe do różnych działań, byle tylko dostać się do suczki.
Profilaktyka
W przypadku psów nieprzeznaczonych do rozrodu dobrym rozwiązaniem problemu cieczki jest kastracja. Usunięcie jajników hamuje cykl płciowy. Tym samym suczka przestaje wykazywać zachowania typowe dla cieczki.