Opieka nad suczką nie różni się znacznie od opieki nad psem. Pomimo tak wielu podobieństw są też różnice, a jedna z nich wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. Dbanie o kwestie zdrowotne i świadome planowanie miotów to odpowiedzialność każdego z opiekunów. Ale tak naprawdę skąd mamy wiedzieć, kiedy i na co uważać? Poniżej przyglądamy się zagadnieniu rui zwanej potocznie cieczką.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Cieczka u psa - co musisz o niej wiedzieć

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Opieka nad suczką nie różni się znacznie od opieki nad psem. Pomimo tak wielu podobieństw są też różnice, a jedna z nich wymaga od opiekuna szczególnej uwagi. Dbanie o kwestie zdrowotne i świadome planowanie miotów to odpowiedzialność każdego z opiekunów. Ale tak naprawdę skąd mamy wiedzieć, kiedy i na co uważać? Poniżej przyglądamy się zagadnieniu rui zwanej potocznie cieczką.

Co to jest cieczka?

Ruja, szerzej znana jako cieczka, stanowi symbol osiągnięcia dojrzałości płciowej zwierzęcia. Cieczka to okres w cyklu rozrodczym, w którym suczka gotowa jest do bycia zapłodnioną przez psa. Pierwszy raz występuje zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, a dokładna data pojawienia się jej uzależniona jest od wielkości rasy psa. U niektórych ras psów czas ten wydłuża się nawet do 24 miesięcy. Jest to data graniczna, co oznacza, że jeżeli do tego czasu suczka nie osiągnęła pierwszej rui należy skonsultować to z weterynarzem.

Objawy cieczki u psa

W pierwszej fazie, kiedy występuje intensywne krwawienie, suka nie jest gotowa na zapłodnienie. Dopiero w drugiej fazie, kiedy następuje owulacja i wydzielina zmienia barwę na jaśniejszą, występuje ruja właściwa. Innym objawem, który łatwo dostrzec jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Związane jest to z chęcią pozostawienia informacji o gotowości rozrodczej. W trakcie cieczki suczki wykazują zwiększoną aktywność. Ze szczególną chęcią domagają się głaskania ze strony opiekuna, ich postawę charakteryzuje wygięty grzbiet i podniesiony ogon. W niektórych przypadkach dochodzi do występowania tzw. „cichej rui”, czyli nieobjawiającej się widocznymi symptomami. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia występowania tego typu rui należy działać tak jak przy tej pełnej.

Czas trwania i częstość cieczki

Cieczka występuje co około 6-7 miesięcy jednak czas ten może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy. Odstępy między pojawieniem się cieczki uzależnione są od wielkości rasy psa. Cieczka u małego psa występować może nawet 3 razy w roku, u dorosłego raz na rok. Występowanie rui rzadziej niż raz w roku lub występowanie w nieregularnych odstępach stanowi problem i należy takie sytuacje konsultować z lekarzem weterynarii.

Postępowanie w trakcie cieczki

W trakcie cieczki opiekun musi bardzo uważnie obserwować zachowanie suczki, jak i jej otoczenie. Nie przeznaczone do rozrodu psy muszą być szczególnie kontrolowane pod kątem kontaktu z innymi czworonogami. W trakcie spacerów ważnym elementem jest trzymanie psa na smyczy, aby móc natychmiastowo reagować na próby kontaktu z psimi kawalerami. Suczka powinna być bardziej skupiona na zabawach niż na poszukiwaniu osobników do rozrodu. Warto w tym czasie poświęcić jej więcej uwagi i zmęczyć ją zabawą. Pozwoli jej to łagodniej przejść czas rui. Ważnym jest również unikanie piszczących zabawek i pluszaków. Suka po okresie rui może traktować je jak szczeniaki ze względu na wydający pisk. Tego typu zachowania wiążą się z pojawiającą się w niektórych przypadkach ciążą urojoną. Psy które swobodnie przebywają w przydomowym ogrodzie powinny być pilnowane, ponieważ zdeterminowane samce będą gotowe do różnych działań, byle tylko dostać się do suczki.

Profilaktyka

W przypadku psów nieprzeznaczonych do rozrodu dobrym rozwiązaniem problemu cieczki jest kastracja. Usunięcie jajników hamuje cykl płciowy. Tym samym suczka przestaje wykazywać zachowania typowe dla cieczki.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium