Ubieranie psów do niedawna budziło wiele kontrowersji. Dziś na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre psy zwyczajnie potrzebują dodatkowej ochrony przed zimnem. Kiedy ubieranie psa jest potrzebne? Jak odpowiednio dobrać rodzaj ubranka?
Czy ubierać psa na zimę?
Nie każdy pupil wymaga dodatkowej ochrony. Wiele czworonogów doskonale radzi sobie bez niej. O tym, czy trzeba ubierać psa zimą decyduje kilka czynników. Z pewnością dodatkowego ubranka mogą wymagać szczenięta, psy starsze oraz schorowane, zwłaszcza te cierpiące z powodu schorzeń natury neurologicznej czy ortopedycznej. Szczeniaki i psy geriatryczne znacznie bardziej dotkliwie znoszą niskie i wysokie temperatury. Z kolei u psów z problemami stawowymi mróz może wywołać okresowe pogorszenie objawów, dlatego warto zapewnić im komfort cieplny.
Odporność na mróz zależy również od rodzaju i długości sierści. O ile psy z gęstym futrem, posiadające podszerstek zwykle nie będą wymagały dodatkowej ochrony, tak w przypadku ras krótkowłosych, nagich lub tych bez podszerstka ubieranie psa zimą może okazać się koniecznością.
Co równie istotne, wpływ na to, czy ubierać psa zimą ma również rozmiar oraz rasa zwierzęcia. Psy miniaturowe będą gorzej znosić mrozy niż przedstawiciele ras średnich, dużych i olbrzymich. Również charty, ze względu na swój przyspieszony metabolizm i niewielką ilość tkanki tłuszczowej mogą marznąć w czasie zimowych spacerów.
Kiedy ubierać psa?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, od jakiej temperatury powinno się ubierać psa. Jeden pies może wymagać ubranka już przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza, inny będzie potrzebował ochrony dopiero gdy termometr wskaże -20 stopni. Wszystko jest kwestią indywidualną, a poważne różnice mogą występować nawet wśród rodzeństwa czy wewnątrz przedstawicieli jednej rasy.
Co więcej, sposób odczuwania komfortu cieplnego i reakcji na zimno może zmienić się z wiekiem pod wpływem stanu fizjologicznego, choroby, zmiany jakości i ilości okrywy włosowej i wielu innych czynników. Dodatkowo, niektóre psy będą potrzebować ochrony przed śniegiem lub deszczem, a niekoniecznie przed samym mrozem. Dlatego też o tym, kiedy powinniśmy ubrać psa musimy zdecydować samodzielnie, na podstawie własnych obserwacji. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Bezwzględnie powinniśmy ubrać psa, jeśli ten trzęsie się w trakcie spaceru i odmawia ruszenia się z miejsca. Jest to oznaka, że pies marznie i nie ma zapewnionego komfortu cieplnego. Warto jednak wcześniej zwrócić uwagę na nieco bardziej subtelne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że pies źle znosi niską temperaturę.
Taki zwierzak może niechętnie wychodzić na spacery, szybko załatwiać potrzeby fizjologiczne i żądać powrotu do domu. Często przystaje, lub wręcz przeciwnie - cały czas jest w ruchu i nie chce się zatrzymać choćby na chwilę. Nie ma ochoty na podejmowanie smakołyków czy zabawę. Może również podnosić naprzemiennie łapy, zwłaszcza podczas postoju. Do tego uszy, łapy i ogon są zimne w dotyku, zwierzak ma przyspieszony oddech i sprawia wrażenie bardziej osowiałego i apatycznego.
Jakie ubranko dla psa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Skoro już wiemy, kiedy pies marznie i potrzebuje dodatkowej ochrony, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak ubierać psa na zimę, by zapewnić mu odpowiedni poziom komfortu cieplnego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych ubranek, które dostosowane są do różnych psów i warunków atmosferycznych.
Najlżejszym rozwiązaniem są derki przeciwdeszczowe, takie jak Truelove Comfort czy wodoodporna derka Winhyepet Extreme, których zadaniem jest chronić psa przed opadami atmosferycznymi oraz silnym wiatrem. Nie posiadają one dodatkowego ocieplenia, dlatego nadadzą się przede wszystkim przy dodatnich temperaturach, a także dla psów, które dobrze znoszą mróz. Dzięki temu nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych można udać się na spacer z psem bez ryzyka zmoczenia sierści.
Dla psów, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zimnem, konieczny będzie zakup płaszcza z dodatkowym podszyciem, takiego jak kurtka zimowa Truelove Comfort Extreme. Jej wnętrze jest podszyte grubym polarem, który zapewnia dodatkowe ocieplenie, podnosząc komfort cieplny czworonoga. Innym rozwiązaniem jest derka zimowa Truelove Eco, wykonana z nowoczesnego, ultralekkiego materiału, który zapewnia odpowiednią termoizolację, nawet przy bardzo niskich temperaturach.
Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru. Najważniejszym parametrem jest długość grzbietu od kłębu (tj. miejsca między łopatkami psa) do nasady ogona. Oprócz tego, warto zmierzyć również obwód klatki piersiowej i porównać go z maksymalnym obwodem w danym rozmiarze. Istotne, by derka zimowa posiadała ściągacze, które pozwolą jak najlepiej dopasować kurtkę do sylwetki psa, dzięki czemu zapewnią mu odpowiedni poziom ochrony termicznej. Przydatny będzie także wysoki kołnierz, który chroni szyję i uszy czworonoga przed zimnym wiatrem.