Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać rabat 7% na pierwsze zakupy, dostęp do unikalnych promocji - bądź na bieżąco!
Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres email informacji handlowej w rozumieniu art.10 ust.1 ustawy z dnia 18.07.2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczną od TIP-TOP Agnieszka Pawlicka.
 
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Kontakt

Biuro

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Magazyn (zwroty)

TIP-TOP Agnieszka Pawlicka (magazyn)
ul. Elżbiety Zawackiej 43
66-400 Gorzów Wlkp.

Psi sport – coursing – czym jest?

0
Psi sport – coursing – czym jest?

Dogtrekking i canicross to sporty, które idealnie łączą aktywności fizyczne psa i właściciela. Nie każdy jednak jest zapalonym miłośnikiem sportu i lepiej czuje się w roli kibica. Jak zatem zadbać o kondycję naszego psa bez nadmiernego angażowania nas samych? Coursing to propozycja idealna dla właścicieli psów, których pupil potrzebuje dużo ruchu, ale nie angażuje właściciela w wysiłek. Czym jednak jest ten sport i o czym powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy przygotowania do jego uprawiania?

Czym jest coursing?

Coursing wywodzi się od wyścigów chartów popularnych w krajach anglosaskich. W porównaniu do klasycznych wyścigów chartów, które odbywają się na owalnych torach zamkniętych, zawody coursingowe odbywają się na otwartej przestrzeni. Tor do coursingu to naturalny teren zielony o długości od 500 do 1000 metrów. W pojedynczym biegu udział bierze para chartów tej samej rasy, jednak oceniane i punktowane są one indywidualnie. Psy wyposażone są w czapraki lub obroże w kolorze czerwonym lub białym. Obowiązkowym elementem jest kaganiec, który uniemożliwia psu zniszczenie wabika. Przynęta, którą gonią psy zazwyczaj wykonana jest z naturalnej jasnej skóry lub innego podobnego materiału.

Jak zacząć?

Aby zacząć przygodę z coursingiem warto zapoznać się ze źródłami regulującymi zasady, na jakich odbywają się takie zawody. Na szczeblu światowym reguły ustalane są przez FCI, czyli Międzynarodowy Związek Kynologiczny. Przepisy dotyczące zawodów odbywających się w Polsce regulowane są przez ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce. W zawodach brać udział mogą jedynie psy posiadające licencję coursingowe. W celu zdobycia w/w licencji należy zarejestrować psa w ZKwP oraz pomyślnie przejść testy sprawdzające zdrowie i umiejętności psa. Warunkiem uzyskania licencji jest dwukrotne ukończenie biegu. Pierwszy odbywa się solo, drugi natomiast w parze z psem tej samej rasy. Organizatorzy zawodów w przerwach między oficjalnymi biegami dają możliwość sprawdzenia czy zwierzę jest zainteresowane biegiem za wabikiem, tym samym czy jest sens angażowania go właśnie w ten sport.

Wymagany sprzęt

Aby brać udział w zawodach coursingu należy posiadać kilka ważnych elementów, bez których start naszego psa nie będzie możliwy. Przede wszystkim wymagana jest książeczka zdrowia psa lub jego paszport konieczny do odbycia kontroli weterynaryjnej przed zawodami. W naszym wyposażeniu nie może również zabraknąć książeczki licencyjnej, bez której pies nie zostanie dopuszczony do zawodów. Ostatnim wymaganym elementem jest komplet dwóch czapraków – w kolorze białym i czerwonym. Pozostałe elementy wyposażenia nie różnią się niczym od tego, co bierzemy zwykle w podróż z psem (koc, jedzenie, woda, apteczka itp.)

Coursing dla innych ras?

Opisane zasady coursingu wraz z materiałami źródłowymi dotyczą chartów włoskich, od których coursing się wywodzi. Nie oznacza to jednak, że jest to sport wyłącznie dla nich. W kraju, jak i za granicą organizowane są również zawody w coursingu dla innych ras. Jedyna różnica polega na tym, że nie podlegają one pod oficjalne rankingi i punktacje FCI.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium