TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Psi fitness - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Odpowiednia dawka ruchu w życiu psa to konieczność. Często jednak nie wystarczą jedynie spacery na smyczy. Jeśli zależy nam, by nasz psiak trzymał się w dobrej formie, powinniśmy zadbać o jego dobrą kondycję poprzez ćwiczenia. Czym jest i na czym polega psi fitness? Czy każdy pies może trenować? Co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z psim fitnessem? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest psi fitness?

Psi fitness to nic innego jak ćwiczenia, które pozwalają wzmocnić mięśnie i poprawić psią kondycję. Podczas zajęć wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria, takie jak podesty, równoważnie, kostki, jeżyki, piłki, „orzeszki” czy innego rodzaju trenery równowagi. Podstawowy cel tych ćwiczeń to poprawa sprawności fizycznej, wytrzymałości mięśni oraz przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych i świadomości ciała psa.

Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji zarówno u psów sportowych, jak i u zwykłych, domowych zwierzaków. Psy regularnie trenujące psi fitness są w stanie znacznie lepiej kontrolować swoje ciało w czasie biegów czy skoków. Co więcej, dobrze wypracowana masa mięśniowa i mocne mięśnie core chronią stawy przed uszkodzeniami.

Ćwiczenia w ramach psiego fitnessu, choć sprawiają wrażenie prostych, w rzeczywistości są bardzo wyczerpujące. Dlatego ważne jest, by do treningu podchodzić z odpowiednią wiedzą, dbając o poprawność wykonywanych ćwiczeń i nie forsując zbytnio zwierzęcia. Jako nagrodę w psim fitnessie najczęściej stosuje się różnego rodzaju przysmaki dla psów, jednak w wyjątkowych przypadkach istnieje również możliwość nagrodzenia psa zabawką dla psa.

Czy każdy pies może trenować psi fitness?

Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań to trenowania psiego fitnessu. Warto jednak pamiętać, że jest to aktywność dostosowana przede wszystkim do potrzeb zdrowych psów. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, przebytych kontuzji czy nieprawidłowości w poruszaniu się, należy wcześniej skonsultować się z zoofizjoterapeutą, który ustali, jakie ćwiczenia będą odpowiednie dla konkretnego psa. Warto zdać sobie sprawę z ograniczeń, które mają psy, co wiąże się z tym, że nie każdy pies będzie w stanie wykonać każde ćwiczenie.

Co istotne, mogą ćwiczyć zarówno szczenięta, psy młode, jak i psi staruszkowie. Tu również jednak należy dostosować rodzaj ćwiczeń do ich możliwości, ponieważ zarówno szczenięta jak i starsze psy nie powinny wykonywać niektórych ćwiczeń ze względu na niezakończony wzrost lub zwyrodnienia i choroby.

W zależności od rodzaju uprawianego sportu lub ulubionej aktywności, w psim fitnessie można pracować nad konkretnymi aspektami, takimi jak szybkość, zwrotność czy skoczność. To także doskonały element rehabilitacji dla psów borykających się z problemami ortopedycznymi czy neurologicznymi. Tu jednak trzeba szczególnie uważać na dobór ćwiczeń i poprawność ich wykonywania. Podobnie jak w przypadku ludzi na siłowni czy zajęciach crossfitu - nieprawidłowo wykonane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Psy fitness - akcesoria

Na początku nie potrzebujemy zbyt wielu akcesoriów, by rozpocząć trening psiego fitnessu. Pierwsze zajęcia to tak naprawdę w znacznej mierze proste ćwiczenia, opierające się przede wszystkim na zmianach pozycji oraz skrętach i slalomach. Pierwsze próby rozciągania w znacznej mierze opierają się na tzw. „cookie stretching” czyli trwaniu w konkretnej pozycji i podążaniu za smakołykiem treningowym wykonując skręty szyi. Na tym etapie pies uczy się prawidłowo wykonywać ćwiczenia zanim dojdą dodatkowe utrudnienia.

Dopiero, gdy pies ma wdrożone podstawy, do zabawy dochodzą akcesoria. Początkowo są to przede wszystkim niskie podesty oraz słupki do slalomu czy cavaletti. Z czasem dochodzą wyższe podesty oraz piłki rehabilitacyjne, jeżyki, bosu czy elementy równoważne. Ich wprowadzenie wymaga jednak dobrego opanowania podstaw, a w przypadku niektórych psów, zwłaszcza szczeniąt czy zwierząt borykających się z problemami ortopedycznymi, tego typu ćwiczenia nie są zalecane, zwłaszcza jeśli nie będą wykonywane pod okiem profesjonalisty.

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie podłoże. Pies nie powinien wykonywać ćwiczeń na płytkach czy panelach - podłoże powinno być antypoślizgowe i stabilne, dlatego zaleca się treningi na macie drybed czy specjalnych piankowych podkładach.

Psi fitness - ćwiczenia

Pierwsze ćwiczenia, jakie możemy wprowadzić naszemu psu w ramach treningów psiego fitnessu to zmiany pozycji. Chodzi o proste ćwiczenia siad-waruj czy waruj-stój. Ważne, by podczas wykonywania tych ćwiczeń pies miał prawidłową pozycję i pozostawiał przednie lub tylne łapy w jednym miejscu, bez przesuwania się. Zwracamy uwagę na pozycję łap i ustawienie kręgosłupa. Wykorzystujemy naukę cofania oraz slalom między nogami i obroty ciała.

Późniejszy etap to wdrożenie targetu przedmiotu każdą łapą. Uczymy psa wchodzić na podest przednimi łapami, a następnie tylnymi, a także każdą łapą z osobna. Tu również bardzo ważne jest ustawienie łap i kręgosłupa. Gdy pies umie już korzystać z targetu, możemy kontynuować ćwiczenia ze zmianami pozycji, a także wdrożyć pivoty, czyli obroty z zatrzymaniem przednich łap na podeście. 

Na tym etapie można wdrożyć również slalom między pachołkami oraz cavaletti - słupki utrzymane na niskiej wysokości, ustawione jeden po drugim, wymuszające wyższe podnoszenie łapek w czasie kłusu. Dopiero, gdy pies ma już dobrą świadomość ciała, można wprowadzić pracę na obiektach niestabilnych, jak piłka, orzeszek czy jerzyki. Zanim dojdziemy do tego etapu, warto jednak skonsultować się z zoofizjoterapeutą, by sprawdzić, czy pies nie ma przeciwwskazań do tego typu ćwiczeń.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium