Psi czip to mikroprocesor zamknięty w sterylnej powłoce i umieszczony pod skóra psa na wysokości łopatek lub szyi. Zawiera ona w sobie unikalny, piętnastocyfrowy kod, który umożliwia szybką identyfikację czworonoga, np. gdy się zgubi. Psi czip to również przepustka do wyrobienia paszportu dla pupila i możliwości wyjazdu za granicę. Czy są to jednak wystarczające powody, by czipować czworonoga?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Po co czipować psa?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Psi czip to mikroprocesor zamknięty w sterylnej powłoce i umieszczony pod skóra psa na wysokości łopatek lub szyi. Zawiera ona w sobie unikalny, piętnastocyfrowy kod, który umożliwia szybką identyfikację czworonoga, np. gdy się zgubi. Psi czip to również przepustka do wyrobienia paszportu dla pupila i możliwości wyjazdu za granicę. Czy są to jednak wystarczające powody, by czipować czworonoga?

Co zawiera mikroczip i jakim psom najlepiej je zakładać?

Psi czip zawiera imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu właściciela czworonoga. To absolutnie niezbędne informacje, które pomagają w ustaleniu domu psa, który się zgubi. Jeśli posiadamy rasowego czworonoga z rodowodem, psi czip będzie wręcz obowiązkowy. Dotyczy to zwłaszcza niepokornych szczeniaków, które nie słuchają się swoich właścicieli i uciekają np. podczas spacerów lub podróży. Niemniej, czip może być założony psu w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, iż urządzenie to nie może być namierzone za pomocą GPS. By móc śledzić psa w czasie rzeczywistym bądź znaleźć jego dokładne położenie, należy wyposażyć psa w oddzielny lokalizator, umieszczony np. w szelkach lub obroży.

Lokalizator dla psa notiOne

Czy czip się opłaca?

Procedura czipowania przypomina szczepienie i jest tak samo bezbolesna – wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem dla psa. Czworonóg po implantacji urządzenia nie wyczuwa go pod skórą, dlatego z pewnością go nie wygryzie ani nie wydrapie. Z punktu widzenia psa czipowanie jest więc nieinwazyjnym zabiegiem, który nie pozostawia żadnych trwałych śladów w psychice ani nie wpływa na stan zdrowia. Ze strony właściciela to wydatek rzędu od pięćdziesięciu do stu złotych (w zależności od producenta urządzenia). Korzyści, jakie może przynieść czip w przyszłości są jednak o wiele większe. Co więcej, procedura czipowania wykonywana jest raz w ciągu psiego życia, a więc nie musimy odwiedzać cyklicznie weterynarza w celu wymiany urządzenia.

Gdzie zaczipować psa i co dalej robić?

Naszego pupila możemy zaczipować w dowolnej przychodni weterynaryjnej za stosowną opłatą. Czasem możemy skorzystać z darmowej akcji organizowanej w ramach dniach psa lub celebracji jubileuszu związku kynologicznego w Polsce. Po procedurze czipowania należy zapisać numer czipa oraz nasze aktualne dane kontaktowe oraz adres zamieszkania w specjalnym rejestrze.

Wady czipowania

Największą wadą czipowania jest fakt, że osoba, która znajdzie naszego pupila może mieć kłopot z jego prawidłowym odczytaniem. Zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej. Nawet jeśli ktoś posiada odpowiedni czytnik, to może mieć problem z uzyskaniem danych kontaktowych do właściciela. W Polsce, jak i na świecie istnieje ogromna ilość baz danych i rejestrów czipów. Nie są one ze sobą powiązane, dlatego ewentualny znalazca pupila stanie przed wyzwaniem, by ustalić kto jest jego właścicielem. Niemniej, warto zaczipować psa, gdyż jest to mało inwazyjny, tani i długowieczny, a zarazem skuteczny środek zapobiegający zgubieniu psa.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium