TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pies nie chce jeść - gdzie leży problem i jak sobie z nim poradzić?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pies niejadek to często duży problem. Czasem psiak po prostu jest wybredny i ma swoje humory. Innym razem brak apetytu powinien być dla nas sygnałem alarmowym, że coś jest nie tak. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania? Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy?

Dorosły pies nie chce jeść karmy - możliwe przyczyny

Jeśli nasz pies zawsze był chętny do jedzenia, a nagle wykazuje znaczny spadek apetytu, powinien być to dla nas sygnał alarmowy. Najczęściej przyczyna tego, że pies nie chce jeść psiego jedzenia leży w stanie zdrowia naszego pupila, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać niezbędne badania. Jeśli one wykluczą problem zdrowotny, możemy zastanowić się nad innymi przyczynami spadku apetytu.

Co za dużo to niezdrowo

Na początku warto zastanowić się, czy pies nie był przekarmiany. Wielu opiekunów uważa, że ich pies je zbyt mało, podczas gdy w rzeczywistości dostarczają mu odpowiedniej ilości kalorii. Często jest również tak, że pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ w ciągu dnia dostaje różnego rodzaju smakołyki, które są znacznie bardziej atrakcyjne. W końcu dziecko również nie tknie obiadu, jeśli wcześniej dostanie paczkę słodyczy.

Źle dopasowana miska

Jeśli pies nie chce jeść z miski, a chętnie zjada pokarm z ziemi, zabawek lub w trakcie treningu, oznaczać to może, że miska, w której podajemy mu jedzenie jest źle dobrana. Dobrze dopasowana miska dla psa nie może ślizgać się ani hałasować, a jej rozmiar oraz kształt powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego psa.

Czynniki stresowe

Inną przyczyną braku apetytu jest stres. Bardzo często adoptowany pies nie chce jeść w nowym domu, choć wcześniej wręcz rzucał się na jedzenie. Warto wówczas zadbać o to, by zwierzak miał możliwość zjedzenia w spokoju, w ustronnym miejscu. U samców, przyczyną braku apetytu może być również suka z cieczką w okolicy. Bardzo wiele niekastrowanych psów, gdy tylko wyczuje cieczkę, potrafi odmawiać jedzenia nawet przez kilka dni.

Nieodpowiedni smak karmy

Kolejny powód jest bardzo prozaiczny - psy mają swoje upodobania i wybrana przez nas karma może być zwyczajnie uznana za niesmaczną. Wówczas wystarczy po prostu zmienić karmę dla psa na inną. Warto jednak uważać z przesadnym dostosowywaniem się do gustu czworonoga - bardzo często może to prowadzić jedynie do pogorszenia problemów z apetytem, ponieważ pies zawsze będzie liczył, że dostanie coś lepszego. U psich niejadków pomocna może być również zmiana formy posiłków - z suchej karmy na mokrą, a także przejście na dietę surową lub gotowaną.

Jedzenie jest nudne

Niektóre psy są niejadkami od samego początku. Opiekunowie takich czworonogów muszą mocno napocić się, by przekonać zwierzaka do jedzenia. Gdy pies nie chce jeść, warto pomyśleć nad alternatywnymi sposobami podawania posiłków oraz popracować nad motywacją pokarmową z dobrym trenerem. Co możemy wówczas zrobić? 

Dobrym pomysłem jest wydawanie części porcji jedzenia w trakcie treningów lub zabawy z psiakiem. Możemy zabierać porcję karmy na spacer i dawać psu w nagrodę za wykonanie komendy czy dobre zachowanie. Inną metodą jest skorzystanie z lickimat, mat węchowych czy zabawek na smakołyki, a także aktywne karmienie.

Szczeniak nie chce jeść - co robić?

U zdrowego, dorosłego psa krótka głodówka nie zrobi większej krzywdy. Problem pojawia się jednak, gdy szczeniak nie chce jeść. Młody, rozwijający się organizm potrzebuje regularnych posiłków, jednak bardzo często zdarza się, że szczenię robi się wybredne i nawet nie chce spojrzeć w stronę miski. 

Najczęściej przyczyną takiego zachowania są wyżynające się zęby, które powodują ból i dyskomfort. Jeśli szczeniak nagle odmówił jedzenia, warto zerknąć do pyska i sprawdzić, czy powodem nie tkwi w rosnących zębach stałych. W takim wypadku warto dać psiakowi taryfę ulgową, proponując gryzaki czy aplikując żel dentystyczny dla psów, który można nabyć w gabinecie weterynaryjnym.

W sytuacji, gdy szczeniak nie chce jeść suchej karmy, ze względu na jej twardość i konsystencję, warto rozważyć jej namoczenie lub zmianę na mokrą karmę dla psa. Można też spróbować podawać suchą karmę w sposób aktywny, podczas treningu czy w macie węchowej lub kuli-smakuli.

Jeśli pies przestał jeść z miski, a do tej pory robił to chętnie, przyczyna może być behawioralna. Zwierzak mógł wystraszyć się czegoś lub poczuć dyskomfort, który powiązał sobie z miską. Wówczas warto zmienić sposób wydawania posiłków, a także pomyśleć nad zmianą miski.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium