Opieka nad szczeniakami po porodzie
W większości przypadków temat opieki po porodzie nie będzie nas dotyczył. Przeważnie szczenięta trafiają do nowych domów po ukończeniu minimum ośmiu tygodni, a cała praca w zakresie odchowania zwierzaka do tego momentu spoczywa na barkach hodowcy. Są jednak sytuacje w życiu, w których nagle możemy stać się opiekunami suczki i świeżo narodzonych maluchów. Warto wiedzieć, co robić w takim wypadku.
W pierwszych dniach życia opieka nad małym psem jest stosunkowo prosta. Trzeba pilnować, by wszystkie maluchy były regularnie karmione przez matkę, miały wylizywane i masowane brzuszki oraz możliwość ogrzania się na macie grzewczej lub pod specjalną lampą. Jeśli suka nie interesuje się szczeniakami lub ma zbyt mało pokarmu, konieczne jest dokarmianie maluchów, masowanie i regularne sprzątanie kojca. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który sprawdzi kondycję szczeniąt i dodatkowo ustali plan szczepień i odrobaczeń.
Około czwartego tygodnia szczenięta zaczynają dokazywać. Mają już otwarte oczy oraz uszy, coraz chętniej eksplorują i poznają świat. Opieka nad 6-tygodniowym szczeniakiem jest już dużo większym wyzwaniem. To czas, kiedy powinniśmy mieć oczy dookoła głowy, bo maluchy rozrabiają i nie cofają się przed niczym. Mogą wspinać się po ściankach kojca, uciekać, bawić się i skakać po różnych przedmiotach.
Jak opiekować się 8-tygodniowym szczeniakiem? Wyprawka
Osiem tygodni to okres, w którym szczenięta zwykle zaczynają trafiać do nowych domów. Są już dość samodzielne, jedzą stały pokarm i mogą oddzielić się od matki oraz rodzeństwa. To oznacza konieczność odpowiedniego przygotowania się do przyjęcia malucha pod swój dach.
Po pierwsze, ważna jest odpowiednia wyprawka. Część rzeczy możemy dostać od hodowcy, jednak warto również samodzielnie wyposażyć się w odpowiednie akcesoria.
Podstawowa wyprawka to oczywiście smycz, szelki i obroża - najlepiej z dużą regulacją, by mogły posłużyć jak najdłużej. Oprócz tego miski, legowisko, zapas karmy oraz przysmaki, a także różnego rodzaju zabawki. W miesiącach zimowych warto pomyśleć o zakupie ubranka, które zapewni ochronę przed chłodem. W przypadku psów wymagających odpowiedniej pielęgnacji należy kupić również szczotki i szampony, by od początku przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów. Oczywiście musimy pamiętać również o zabezpieczeniu przeciwko pchłom i kleszczom, a także kontynuowaniu szczepień zgodnie z wytycznymi lekarza weterynarii.
Chcesz skompletować wyprawkę dla Twojego pupila? Sprawdź naszą ofertę: Wyprawka dla szczeniaka.
Jak się opiekować szczeniakiem? Nauka czystości
Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed nowymi opiekunami szczeniaka, jest nauka czystości, czyli nauczenie zwierzaka załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Zwierzaki w tym okresie nie kontrolują pęcherza, dlatego ważna jest szybka reakcja.
Wyprowadzamy zwierzaka za każdym razem po drzemce, zabawie czy posiłku. Za każde załatwienie potrzeb na zewnątrz chwalimy szczeniaka i nagradzamy zabawą lub smakołykiem. Gdy widzimy, że maluch zbiera się do zrobienia siku, możemy podłożyć hasło „siku” i natychmiast nagrodzić malucha. Dzięki temu pies szybko załapie, że słysząc określone hasło, powinien się załatwić. W ten sposób szczeniak wyrobi sobie pamięć mięśniową i będzie reagował całkowicie automatycznie, a nam uda się przyspieszyć proces nauki czystości.
Gdy w domu zdarzy się wpadka nie karcimy szczeniaka, ani nie krzyczymy na niego. Dokładnie sprzątamy wszystko i bierzemy psa na zewnątrz. Co istotne, raczej nie zaleca się korzystania z mat do nauki załatwiania potrzeb, ponieważ wiele psów ma problem z rozróżnieniem ich od innych miękkich powierzchni, co znacznie wydłuża czas nauki czystości i często przyczynia się do tego, że pies załatwia się na koce czy dywany.
Jak się opiekować szczeniakiem? Socjalizacja i wychowanie
W pierwszych miesiącach życia bardzo ważne jest zapoznanie psa z otaczającym go światem i wprowadzenie zasad funkcjonowania w domu, a także zbudowanie ze szczeniakiem relacji. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto skonsultować się z trenerem i behawiorystą, który poinstruuje nas, w jaki sposób socjalizować szczeniaka i podpowie, czego warto nauczyć zwierzę.
W wieku 2-3 miesięcy umysł szczeniaka chłonie wszystko jak gąbka. Powinniśmy zadbać o to, by poznał jak najwięcej bodźców, z którymi może mieć styczność w późniejszym życiu, nauczył się komunikować z różnymi ludźmi i zwierzętami. Musimy zadbać o jak najwięcej pozytywnych doświadczeń i jednocześnie pamiętać, by psa nie przebodźcować i zapewnić mu odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Co równie istotne to nauka podstawowych zasad. Musimy pamiętać, że szczeniak w końcu dorośnie i zachowania, które teraz uważamy za urocze, wkrótce przestaną takie być.
O ile słodkie może wydawać się wylewne powitanie, skakanie po nogach czy nawet delikatne podgryzaniem, gdy pies dorośnie i będzie ważyć kilkadziesiąt kilogramów, będzie to stanowiło poważny problem. Dlatego od samego początku powinniśmy uczyć psa kontrolowania emocji, zostawania samotnie i respektowania konkretnych zasad, jak np. niewchodzenie na kanapę czy nieskakanie po ludziach.