Żywienie psa, podobnie jak w przypadku ludzi, to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli chcemy zadbać właściwie o zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonożnych domowników, musimy uważnie obserwować reakcje ich organizmu i w razie niepokojących objawów skonsultować się z weterynarzem. To on pomoże nam dobrać odpowiednią karmę dla psa. Na co powinniśmy natomiast zwrócić uwagę, wybierając ją samodzielnie?
Różne rodzaje karmy dla psów
Rynek karm dla psów jest obecnie niezwykle obszerny, może to powodować trudności z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Pamiętajmy, że jeżeli nasz ulubieniec nie ma problemów wymagających stosowania wyłącznie specjalistycznej karmy weterynaryjnej, możemy spokojnie eksperymentować i zapewnić mu różne doznania smakowe. Inny skład surowcowy czy inny kształt krokietów karmy suchej będzie dla psa bardziej atrakcyjny, podobnie jak w przypadku ludzi, którzy niekoniecznie przepadają za monodietą stosowaną przez dłuższy czas.
Jaki powinien być skład surowcowy karmy mokrej dla psów?
Istotnym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej karmy dla psa jest jej skład surowcowy. Zwracajmy więc uwagę na to, ile znajduje się w niej:
- mięsa i ryb – będących najważniejszym komponentem psiej karmy; wartościowe pożywienie dla psów powinno zawierać ich minimum 50%;
- jajek – bogatego źródła licznych substancji pokarmowych dla zwierząt;
- zdrowych olei – bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3, EPA i DHA stanowiących doskonałe uzupełnienie diety;
- warzyw i owoców – takich jak pomidory, jabłka, marchewka, dynia, szpinak, żurawina czy jeżyny;
- innych surowców roślinnych – zioła typu babka płesznik, dzika róża, rumianek, mięta, nagietek, mniszek lekarski, tymianek, majeranek, oregano czy wodorosty oraz ziarna: brązowy ryż, lucerna czy siemię lniane.
Co powinna zawierać sucha karma dla psów?
Wybierając suchą karmę dla psa, zwróćmy uwagę na jej tzw. skład analityczny i określenie „minimum” znajdujące się przy procentowej zawartości. Czasem danego składnika może być znacznie więcej, co niekoniecznie jest korzystne, zwłaszcza w przypadku tłuszczy. W suchej karmie dla psów powinny znaleźć się więc:
- białka – będące głównym składnikiem komórek ciała, biorące udział w procesach metabolicznych i dostarczających energii – w ilości ok. 28-31%;
- tłuszcze – będące źródłem energii, ale przyczyniające się również w nadmiarze do nadwagi u psów – w ilości ok. 17-21%, w zależności od indywidualnych potrzeb psa;
- węglowodany – których nie powinno znajdować się zbyt wiele w karmie dla psów, ponieważ ich nadmiar prowadzi do otyłości;
- inne składniki – czyli suplementy diety, jak witaminy, kwas foliowy, biotyna, minerały, kwasy omega, glikozamina i chondroityna, pozwalające odpowiednio funkcjonować organizmom zwierzęcym.
Unikajmy zdecydowanie w karmach dla psów takich składników, jak sztuczne barwniki i aromaty, konserwanty czy zboża, zwłaszcza ciężkostrawnej pszenicy, która jest również wysokoalergiczna. Przykładem wartościowej karmy dla psów mogą być natomiast konserwy mięsne marki Saba z Zielonej Góry zawierające 100% mięsa z dzika i koniny, pozbawione sztucznych barwników, polepszaczy smaku, środków grzybobójczych czy przeciwpleśniowych, a więc dostarczające psom naturalnych i zdrowych składników odżywczych.