TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Mowa ciała psa - jakie sygnały wysyła Twój pupil?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Psy znacznie rzadziej od ludzi porozumiewają się za pomocą dźwięków i mowy werbalnej. Znaczna część psiej komunikacji opiera się na mowie ciała. Choć część sygnałów jest dla nas oczywistych, nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo rozpoznać, co chce powiedzieć nam nasz pupil. Jak zrozumieć psa obserwując jego mowę ciała? Co znaczą poszczególne sygnały psa? Oto garść najważniejszych informacji na temat psiej mowy!

Czym są sygnały uspokajające psa?

Mówiąc o języku ciała psa nie da się pominąć kwestii sygnałów uspokajających. Pierwszy raz tę kwestię poruszyła Turid Rugaas - norweska trenerka psów. Zaobserwowała ona, że gdy psy zaczynają się stresować, wysyłają sygnały, które mają za zadanie rozładować stres i uspokoić sytuację. Mowa ciała psa, jaką możemy wówczas zaobserwować będzie świadczyć o zdenerwowaniu i stresie. Najczęściej tego typu sygnały możemy zauważyć, kiedy pochylamy się nad psem, lub nasz zwierzak wchodzi w interakcję z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Sygnały uspokajające (ang. calming signals, w skrócie CS) stanowią znaczną część psiej komunikacji i pozwalają rozładować wiele konfliktów. Co możemy zaobserwować w takich sytuacjach?

Bardzo często, gdy sytuacja zaczyna być niekomfortowa, pies się oblizuje. Innym sygnałem stresu może być np. ziewanie psa, mrużenie oczu, odwracanie głowy, siadanie czy kładzenie się. Oczywiście nie zawsze, kiedy pies liże nos lub ziewa, będzie to oznaczać stres - do odczytywania mowy ciała u psów powinniśmy podchodzić kompleksowo, analizując całą sytuację i wszystkie elementy komunikacji.

W relacjach między psami możemy zaobserwować, że nasz zwierzak, by uniknąć konfliktu odchodzi, zaczyna wąchać podłoże lub staje bokiem. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego pies odwraca się tyłem, gdy widzi innego czworonoga - prawdopodobnie komunikuje w ten sposób, że nie chce wejść w konflikt z innym psem i woli spokojnie się rozejść.

Mowa psa - pułapka merdającego ogona

Dla większości z nas widok merdającego psa jest oznaką tego, że zwierzak się cieszy. Niestety, nie zawsze sygnały wysyłane przez psa są tak oczywiste jak byśmy tego chcieli. Choć bardzo często merdanie ogonem faktycznie będzie oznaką radości, może być także sygnałem innych, silnych emocji, takich jak niepewność, lęk, ekscytacja czy złość. Często merdanie ogonem można również zaobserwować u psów mocno pobudzonych i reaktywnych chwilę przed wybuchem.

Tego typu dwuznacznych sygnałów jest znacznie więcej, dlatego tak ważne jest, by bacznie obserwować swojego czworonoga. Na przykład, jeśli pies skomli, może to być oznaką lęku, dużej ekscytacji, jak i próbą wymuszenia czegoś od opiekuna. Ciekawym przykładem może być także pokazywanie zębów, które dla wielu osób jest oczywistym sygnałem grożącym. W rzeczywistości jednak niektóre psy mają zwyczaj „uśmiechać się”, obnażając kły, gdy są zadowolone. Wprawne oko bez większego problemu będzie w stanie rozróżnić psi uśmiech od groźby, jednak dla wielu laików taki sygnał może być bardzo mylący.

Mowa ciała psa - sygnały agresywne

Psy z natury wolą unikać konfliktów i raczej nie są skłonne, by wdawać się w bójki. Dlatego sygnały agresywne i ostrzegawcze zwykle poprzedzone są przynajmniej kilkoma sygnałami uspokajającymi. Dopiero gdy wcześniejsze komunikaty nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, pies może uciec się do poważniejszych sygnałów. Niestety, nie zawsze sygnały uspokajające naszego psa będą oczywiste i łatwe do zinterpretowania. Podobnie jak u ludzi - niektóre czworonogi korzystają z całego wachlarza znaków, inne komunikują się przy pomocy kilku subtelnych CS-ów.

Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak szczerzenie kłów i warczenie, do sygnałów agresywnych i grożących można zaliczyć jeszcze mnóstwo innych elementów. Pies zdenerwowany i gotowy do wybuchu będzie miał napięte mięśnie, a jego ciężar ciała będzie opierał się na przednich łapach. Sierść może być nastroszona, uszy położone, a wzrok skupiony. Nogi często będą rozstawione szeroko, a ciało będzie wyglądać na gotowe do skoku. W takiej sytuacji należy unikać konfrontacji i ostrożnie się wycofać.

Sygnały strachu u psa

Zaniepokojone zwierzę zwykle będzie trzymało się nisko na łapach, unikając kontaktu wzrokowego. Zestresowany i przerażony pies będzie wysyłał bardzo dużo sygnałów uspokajających - może ziewać, oblizywać się, odchodzić, wąchać lub zamierać w bezruchu. W skrajnych przypadkach zwierzak będzie przewracał się na grzbiet, prezentując brzuch, chcąc okazać całkowitą uległość. Może merdać ogonem, lub schować go pod siebie, przyciskając ciało do ziemi. Oczy mogą być zmrużone lub szeroko otwarte i „rozbiegane”. Czasem może zdarzyć się również posikiwanie lub wokalizacja.

Sygnały radości u psów

Radosny psiak przeważnie jest rozluźniony, ma uszy wysoko położone i otwarty pysk. Ogon często jest rozmerdany, a sam psiak może zaczepiać opiekuna lub innego psa do zabawy, np. poprzez robienie ukłonów, pacanie łapą czy wokalizację. Bardzo często zwierzaki starają się w ten sposób zwrócić uwagę człowieka i zachęcić do wspólnej aktywności lub głaskania. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, dlaczego pies kładzie się na nogach, gdy tylko jesteśmy obok, może to być oznaka tego, że chce zwrócić na siebie uwagę. Takie zachowanie to także sposób na pilnowanie swojego człowieka i przejęcie kontroli nad sytuacją.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium