TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Mierzenie, dobór i zakładanie szelek dla psa - poradnik właściciela

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Szelki dla psa to jedno z najważniejszych akcesoriów spacerowych. Są niezbędne zarówno podczas długich wędrówek, jak i w trakcie krótkich spacerów po miejskim osiedlu. Aby zagwarantować komfort naszemu czworonogowi, bardzo ważne jest, by szelki był odpowiednio dobrze dopasowane. Jak to zrobić? Jak dobrać rozmiar szelek dla psa? Jak zakładać szelki psu, by czuł się z tym komfortowo?

Jak mierzyć psa do szelek?

Aby prawidłowo zmierzyć czworonoga, by móc dopasować odpowiedni rozmiar szelek, konieczne jest utrzymanie zwierzęcia przez chwilę w bezruchu. Idealnie, jeśli nasz psiak jest w stanie wytrwać w komendzie „stój” do momentu, gdy skończymy pobierać miarę, jednak nie zawsze uda nam się osiągnąć taki poziom wyszkolenia, zanim nadejdzie konieczność zakupu szelek. Co w takim wypadku? Jak zmierzyć psa, który się wierci? W takiej sytuacji przyda się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma zwierzaka i pomoże nam zebrać miarę. Bez pomocnika może być ciężko dokładnie zmierzyć czworonoga, a od dokładności pomiarów zależy odpowiedni dobór szelek.

Do dopasowania rozmiaru szelek typu guard potrzebujemy dwóch pomiarów: obręczy barkowej i obręczy piersiowej. Pierwszą miarę zdejmujemy układając pętlę z centymetra krawieckiego, rozpoczynając i kończąc na kłębie (punkt na karku psa, między łopatkami). Pamiętajmy, że obręcz barkowa musi przebiegać niżej niż obroża. Drugiego pomiaru dokonujemy mierząc obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu, około 2-3 cm za psią pachą.

Po zebraniu pomiarów porównujemy wyniki z tabelą rozmiarów konkretnych szelek. Jeśli nasz pies znajduje się na granicy dwóch rozmiarów, lepiej będzie wziąć większy model. 

Jak się mierzy wysokość psa?

Choć pomiar ten nie jest istotny przy dobieraniu szelek, wielu opiekunów w momencie pomiarów chciałoby również zweryfikować wysokość psa. Jak mierzyć psa w kłębie? Potrzebna będzie do tego miara prętowa, lub inna sztywna miarka. Wysokość psa zawsze mierzy się w linii prostej od podstawy łapy do wysokości kłębu, czyli najwyższego punktu tułowia położonego na szczycie łopatek. Ważne, by pies stał stabilnie i prosto - nie może być pochylony w żadną stronę, by nie zakłócić pomiaru.

Jak założyć psu szelki? Metoda „przez głowę”

Najpopularniejszą formą zakładania szelek typu guard jest założenie ich przez głowę. Wystarczy rozpiąć obręcz piersiową, przełożyć głowę przez obręcz barkową i zapiąć zatrzaski. Warto pamiętać, by w czasie całego procesu dbać o komfort psa - nie pochylać się nad nim ani nie zbliżać swojej twarzy do jego pyska.

Na początku dobrym pomysłem może być zachęcenie psa smakołykiem, by sam włożył głowę do przedniej obręczy. Zamieniając zakładanie szelek w element treningu łatwiej będzie nam nauczyć czworonoga zaakceptować ten mało przyjemny proces. Z czasem pupil powinien nauczyć się, że zakładanie szelek wiąże się z przyjemnym spacerem, dzięki czemu łatwiej będzie go do tego przekonać.

Jak założyć szelki psu lękliwemu? Inne sposoby

W przypadku psów lękliwych standardowe metody zakładania szelek mogą nie wystarczyć. W takim wypadku warto zainwestować w szelki, które posiadają dodatkowe zapięcia na przedniej obręczy, jak np. szelki Front Line Premium. Dzięki temu zamiast przekładać psu uprząż przez głowę możemy założyć szelki w sposób mniej stresujący dla psa. Kładąc górną część uprzęży na kręgosłupie i zapinając po kolei przednią i tylną obręcz. Dla wielu psów, nie tylko tych lękliwych, taki sposób będzie znacznie bardziej komfortowy.

Zobacz jak wygląda zakładanie i regulacja szelek Truelove Front Line Premium:

 

Jak założyć szelki szczeniakowi?

Jak powszechnie wiadomo, szczenięta są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno. Założenie szelek takiemu maluchowi może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego warto podejść do tematu na spokojnie i pamiętać, by nie robić nic na siłę. Lepiej spożytkować czas i energię na to, by nauczyć szczeniaka zachowania spokoju podczas zakładania szelek. To z pewnością zaprocentuje w późniejszym czasie.

W takim razie jak założyć szelki małemu psu? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i dokładnie zaplanować proces nauki. Warto przy tym wypracować konkretne komendy i nagradzać psa smakołykami za prawidłowe zachowanie. Jednocześnie musimy pamiętać, by nie utrudniać zadania szczeniakowi i starać się go wyciszyć, zamiast nadmiernie pobudzić. Dobrze jest, jeśli na początkowym etapie nauki zakładania szelek, szczeniak będzie potrafił wytrzymać przez kilka sekund w pozycji statycznej. Może to być zarówno komenda „siad” jak i „stój”. Następnie należy spokojnym ruchem założyć psu szelki, cały czas nagradzając go za zachowanie spokoju. Z czasem psiak załapie, że opłaca się poczekać.

Jak zakładać psu szelki? Regulacja rozmiaru

Gdy założymy psu szelki po raz pierwszy musimy jeszcze dokładnie wyregulować ich rozmiar. Jeśli nasz psiak należy do ruchliwych i niespokojnych, tu również przyda nam się pomoc drugiej osoby, która będzie skarmiać czworonoga, dzięki czemu łatwiej będzie zatrzymać go w miejscu podczas regulowania rozmiaru. Szelki powinny przylegać w taki sposób, by pod obręcze móc włożyć nie więcej niż dwa palce - zbyt ciasne będą powodować dyskomfort, a za luźne stanowią ryzyko ucieczki z uprzęży podczas spaceru. Mogą także ocierać psiaka i przyczyniać się do nieprawidłowego ruchu. 

Zobacz również: Jak dobrać szelki dla psa

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium