TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jaka rasa psa jest najmądrzejsza? Top 10 najmądrzejszych psów

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Inteligencja psów – czy psy rzeczywiście są tak mądre, jak nam się wydaje?

Inteligencja psa często jest przedmiotem nie tylko badań naukowych i eksperckich analiz, ale także rozmów przy rodzinnym stole. IQ psa zachwalają niemalże wszyscy – począwszy od właścicieli, zadowolonych z tego, że ich zwierzak zareagował na wypowiedzianą komendę, a skończywszy na osobach, które w sieci trafiły na kolejny artykuł opisujący, jak niepozorny psiak uratował swojego właściciela czy przegonił złodzieja.

Owszem, nie ma wątpliwości co do tego, że psy można nauczyć konkretnych zachowań i reakcji na poszczególne komunikaty. Prawdą jest również, że na tle wielu gatunków zwierząt, średnie IQ psa może robić wrażenie. Ogólnie nie są jednak zwierzętami tak inteligentnymi, jak mogłoby się wydawać.

Przynajmniej do takich wniosków doszli psychologowie z Uniwersytetu Exeter oraz Canterbury, którzy kilka lat temu przeprowadzili analizę około 300 badań nad inteligencją zwierząt. Z badań, które miały potwierdzić ponadprzeciętną inteligencję poczciwych psiaków, wyniknęło, że w każdym zadaniu, w którym psy wypadły dobrze, był inny gatunek zwierząt, który poradził sobie równie korzystnie. To oczywiście nie oznacza, że nasze pupile są… głupie. Co prawda na tle tak inteligentnych zwierząt jak szympans czy delfin wypadają gorzej, ale jednocześnie są mądrzejsze niż koty czy słynące przecież z niezwykłej inteligencji ośmiornice!

Jakie jest średnie IQ psa?

Kilka lat temu naukowcy w London School of Economics and Political Science oraz ekspercji z Uniwersytetu w Edynburgu doszli do wniosków, że psy mają określony iloraz inteligencji, a ich struktura inteligencji przypomina ludzką. Ile psy mają IQ?

Uznaje się, że średnie IQ psa jest podobne do IQ dwuletniego dziecka. I chociaż na pierwszy rzut oka może to nie robić dużego wrażenia, pamiętajmy, że w tym wieku człowiek rozpoznaje już większość przedmiotów, z którymi na co dzień ma kontakt, a także wie, które zabawki i przedmioty należą do niego.

Które rasy nie grzeszą inteligencją?

W tym miejscu należy wspomnieć, że IQ psa zależy też od jego rasy. I zanim skupimy się na tym, jaka rasa psa jest najmądrzejsza, przekonajmy się, które z nich są najmniej inteligentne.

Za jedną z najmniej inteligentnych psów na świecie uznaje się rasę shih-tzu, czyli wesołe, niewielkie psiaki, które znane są jako „psy do towarzystwa”. Wśród mniejszych ras na to niechlubne wyróżnienie „zasłużyły” także bassety i pekińczyki. Można oczywiście zaobserwować pewną zależność, mówiącą, że im większa rasa, a co za tym idzie, jej mózg, tym wyższe jest IQ psa, jednak inteligencji psa nie należy bezpośrednio utożsamiać z niewielkimi rozmiarami. Również wśród większych ras znajdziemy mniej pojętne zwierzaki. Niezbyt inteligentne rasy to także między innymi mastify, bloodhoundy, borzoje czy charty afgańskie.

Inteligencja psa – do jakich innych wniosków doszli naukowcy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ogólnie pojęta inteligencja psa jest częstym przedmiotem badań i analiz na poziomie naukowym i uniwersyteckim. Wszelkiego rodzaju wniosków, wyników i założeń jest zatem bardzo dużo, co utrudniania stworzenie jasnej, przejrzystej wizji psiej inteligencji.

Tworząc ranking top 10 najmądrzejszych psów, najłatwiej – a także najlepiej – jest odnieść się do rankingu stworzonego przez Stanleya Corena, badacza psiej psychologii, który wyróżnił najmądrzejsze psy na świecie. Zrobił to, rzecz jasna, na podstawie konkretnych danych. W książce zatytułowanej „Inteligencja Psów” badacz przedstawił oceny 199 ekspertów od psiego posłuszeństwa i podzielił inteligencję ras psów na następujące rodzaje:

 • adaptacyjną – odpowiadającą za kreatywność;
 • pracy – która odpowiada za rozumienie i wykonywanie poleceń;
 • instynktowną – odnoszącą się do wrodzonych talentów.

Wyróżnił także inne rodzaje inteligencji, takie jak kinetyczna, przestrzenna czy interpersonalna. To pozwoliło mu stworzyć wspomniany ranking psów. Inteligencja, jak zauważył, zależała nie tylko od samej rasy, ale także od wychowania i treningu. Innymi słowy – jako właściciele psów, mamy pewien wpływ na ich mądrość. 😉

Ranking psów o najwyższej inteligencji

Jak zatem kształtuje się ranking psów o najwyższej inteligencji opracowany przez Stanleya Corena? Oto top 10 najmądrzejszych psów!

 1. Australian cattle dog

Te niepozorne psiaki o ciekawym umaszczeniu to nie tylko bardzo inteligentne, ale i najbardziej posłuszne rasy psów. Ze względu na ostrożność, energiczność, odwagę, opiekuńczość i lojalność, wykorzystywane są jako psy pasterskie i zaganiające.

 1. Rottweiler

Chociaż rottweilery utożsamiane są raczej z agresją i zawziętością, wcale nie są bezmyślnymi bestiami. Wręcz przeciwnie, to bardzo mądre psy – pewne siebie, nieustraszone i odważne, ale także dość spokojne, zgodne, wierne, posłuszne i… opanowane. Ewentualna agresja najczęściej wynika z błędów wychowawczych.

 1. Papillon

Papillon dog to najinteligentniejsza rasa psów małych i kolejny dowód na to, że inteligencja psów nie musi zależeć od ich rozmiaru. Niewielkie papillony z dużymi uszami być może nie wyglądają „najmądrzej”, ale są nie tylko wesołe, energiczne i przyjazne, ale także bardzo inteligentne!

 1. Labrador retriever

Ten przedstawiciel psów płochaczy, aportujących i wodnych znany jest ze swojej pojętności oraz zrównoważonego, miłego, ufnego i łagodnego usposobienia.

 1. Owczarek szetlandzki

Tak jak inne rasy pasterskie i zaganiające, owczarki szetlandzkie to bardzo inteligentne psy. I chociaż są one mniejsze niż wiele innych owczarków, nie ustępują swoim „kuzynom” w posłuszeństwie, lojalności, czujności i mądrości. To również bardzo żywe i czułe psy, dlatego chętnie są wybierane jako zwierzęta typowo rodzinne.

 1. Doberman

Elegancki doberman pinczer o wyraźnej muskulaturze to średniej wielkości pies, który wykazuje się dużą lojalnością i posłuszeństwem względem właściciela, a także nieustraszoną, pewną siebie i czujną osobowością. Choć nie jest to jeszcze najmądrzejsza rasa psa, to prawdopodobnie najbardziej majestatyczna.

 1. Golden retriever

Co można powiedzieć o poczciwym goldenie, czego nie wie każdy? Zgodnie z panującym stereotypem, są to nie tylko jedne z najbardziej posłusznych ras psów, ale również najbardziej przyjaznych, spokojnych, cierpliwych i towarzyskich.

 1. Owczarek niemiecki

Na ostatnim miejscu podium znajdziemy owczarka niemieckiego – również niemal idealnie odpowiadającego swojemu stereotypowi. Z pewnością wiele osób stwierdzi, że to najinteligentniejsza rasa psów. I choć nie jest to prawda, to owczarkom niemieckim trudno odmówić odwagi, opiekuńczości, pewności siebie, lojalności i upartości, a także inteligencji.

 1. Pudel

Chyba niewiele osób obstawiałoby, że drugie miejsce w rankingu na najmądrzejsze psy na świecie zajmą… pudle. Okazuje się, że pudel ma do zaoferowania znacznie więcej niż arystokratyczny wygląd. To najmądrzejsza rasa psów wśród ras małych, obdarzona fantastycznym instynktem, wierna, czujna, bardzo aktywna i podatna na szkolenia i treningi.

 1. Border collie

Oto zwycięzca rankingu i jednocześnie najbardziej inteligentny pies na świecie. Border collie to pies pasterski i zaganiający, charakteryzujący się energicznym, bystrym, posłusznym, czujnym i lojalnym usposobieniem. Bywa również uparty i nieustępliwy, ale… czy to także nie świadczy o inteligencji? 😉

Inteligentne psy – kto powinien na nie postawić?

Jak wspomnieliśmy, inteligencja ras psów wynika z rasy, ale także z wychowania zwierzaka. Najbardziej inteligentny pies to często również pies towarzyski, lojalny i cierpliwy, dlatego najmądrzejsza rasa psów, taka jak border collie, pudel czy golden retriver polecana jest osobom, które poszukują zwierząt typowo rodzinnych.

Komentarze do wpisu (1)

12 stycznia 2023

owczarek Belgijski jest najmądrzejszy a ranking go nawet nie obejmuje.

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium