Wiele osób traktuje koty jako zwierzęta prostsze i mniej wymagające od psów. W efekcie domowe mruczki często mają opinię wrednych i złośliwych, ze względu na niezaspokojone potrzeby gatunkowe. Na szczęście można łatwo to zmienić, organizując odpowiednią przestrzeń zwierzakowi. Jak przygotować dom dla kota? Jeśli zastanawiasz się, co trzeba zapewnić kotu w domu - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Co kupić dla kota na początek? Kocia wyprawka
Zanim do domu trafi nowy pupil, wielu przyszłych opiekunów zastanawia się, co trzeba mieć w domu dla kota, by być w pełni gotowym na jego przyjęcie. Oprócz podstawowych elementów takich jak miski na jedzenie i wodę, zapas karmy, kuweta i żwirek, warto pomyśleć również o kilku innych aspektach.
Przy przygotowaniu wyprawki, z pewnością przyda się odpowiedni drapak, zabawki dla kota (zwłaszcza wędki, ale również zabawki z kocimiętką) oraz legowisko. Oprócz tego należy pamiętać o rzeczach takich jak szczotki do pielęgnacji sierści czy transporter.
Kotyfikacja, czyli jak urządzić przestrzeń dla kota?
Kotyfikacja to termin wymyślony przez amerykańskiego kociego behawiorystę, Jasona Galaxy. Jest to zbiór pewnych zasad, które określają, jak urządzić dom dla kota, by ten czuł się w nim jak najlepiej. Nasze domowe mruczki to zwierzęta, które ogromną wagę przywiązują do odpowiedniej organizacji kociej przestrzeni. Dlatego rzeczy, które z pozoru nie mają żadnego znaczenia, mogą być dla nich bardzo istotne.
Jedną z takich zasad jest odpowiednie umiejscowienie misek na jedzenie oraz poideł. Woda powinna znajdować się w pewnej odległości od miski na karmę, ponieważ koty z natury nie piją w miejscu, w którym jedzą.
Z kolei kuweta powinna znajdować się w miejscu spokojnym i łatwo dostępnym, z dala od miejsc przechodnich i hałasujących sprzętów. Z tego powodu lepiej unikać stawiania kuwety koło pralki czy chowania jej w szafce - hałas i nieprawidłowa wentylacja mogą zniechęcić kota do korzystania z toalety.
Organizując przestrzeń dla kota, warto spojrzeć na mieszkanie z perspektywy zwierzęcia. Koty są zwierzętami, które uwielbiają obserwować otoczenie z wysokości. Z tego powodu kochają wspinać się na wysokie drapaki, wskakiwać na meble czy spać na wysoko ustawionych półkach. Tam czują się bezpiecznie, dlatego wielu opiekunów decyduje się na stworzenie tzw. kociostrady - zestawu półek, tuneli i akcesoriów montowanych na ścianie, po których kot może okrążyć pomieszczenie bez dotykania łapą podłogi.
Jak przygotować dom na kota? Wybór i umiejscowienie drapaka
Odpowiedni drapak dla kota jest centrum kociego wszechświata. To jedno z najważniejszych akcesoriów w domu, dzięki któremu kot może oznaczać swoje terytorium, realizować potrzeby i czuć się bezpiecznie. Niestety, wielu opiekunów ma tendencję do upychania drapaka w kącie w taki sposób, by nie przeszkadzał domownikom. Tak umiejscowiony z pewnością nie będzie spełniał swojej funkcji.
Drapak powinien znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia, istotnym ze strategicznego punktu widzenia dla kota. Najlepiej, jeśli jest to miejsce, w którym często mieszają się różne zapachy, by futrzak mógł łatwo oznaczyć swoje terytorium. Dobrze, jeśli w domu znajdą się przynajmniej dwa typy drapaków: jeden wysoki, stabilny, służący do rozciągania się i wspinaczki oraz drugi: mały, z poziomą powierzchnią do drapania, który służy przede wszystkim ścieraniu pazurów i wyładowaniu nadmiaru energii.
Jak przygotować się na kota w domu? Bezpieczeństwo
Przygotowanie domu na nowego domownika to również zadbanie o jego bezpieczeństwo. Tu najważniejsze jest zabezpieczenie balkonu oraz okien, by uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Osiatkowanie balkonu pozwoli na urozmaicenie przestrzeni poprzez bezpieczny dostęp do bodźców z zewnątrz. Z kolei zabezpieczenie uchylnych okien pozwoli na swobodne i bezpieczne wietrzenie mieszkania bez obaw o możliwość zaklinowania się lub ucieczki.
Jeśli w mieszkaniu znajdują się rośliny, należy koniecznie sprawdzić, czy nie są one trujące dla nowego czworonoga. Kwiaty takie jak dracena, zamiokulkas czy skrzydłokwiat powinny znajdować się całkowicie poza zasięgiem kota. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej pozbyć się ich z mieszkania.