1. Zabawa w aportowanie
Większość psów uwielbia aportować. To nie tylko znakomita zabawa, lecz również dobra okazja, by nauczyć zwierzę wykonywania Twoich poleceń. Do rzucania wybieraj dobrej jakości akcesoria treningowe. Istotne jest, by aport był bezpieczny i wygodny do utrzymania w psim pysku. Patyki nie są najlepszym wyborem, gdyż niosą ze sobą ryzyko skaleczeń, np. wbicia drzazg czy przebicia miękkich tkanek w pysku. Doskonałym pomysłem jest zabawa z frisbee, które pies będzie łapał w locie. Taki trening z psem wspaniale urozmaici Wasze codzienne spacery.
2. Agility – zabawa dla ambitnych czworonogów
Amatorski trening agility możesz realizować wspólnie ze swoim pupilem w jednym z psich parków. To nie tylko świetna okazja do rozładowania nagromadzonej przez czworonoga energii, lecz również wspaniała nauka równowagi, zręczności oraz koncentracji. Podczas tej aktywności pies musi pokonać tor złożony z urozmaiconych przeszkód, które często wymagają wytrwałości i odwagi. Agility to sport mocno angażujący zarówno psa, jak i jego opiekuna. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel polubi taką formę zabawy, a Ty poczujesz sportową żyłkę, możecie wspólnie przygotować się do udziału w zawodach.
3. Dogtrekking – coś więcej niż spacer z psem
Codzienny spacer z psem może stanowić pierwszy krok do rozpoczęcia dogtrekkingu. Lubisz wyprawy w góry i dłuższe wędrówki na świeżym powietrzu? To wspaniale! Twój pies będzie znakomitym towarzyszem tego rodzaju aktywności. Dogtrekking należy do sportów kynologicznych i polega na marszu z psem po wyznaczonej trasie, pamiętając o zaliczeniu punktów kontrolnych. W dogtrekkingu bierze się pod uwagę pokonaną odległość, zdobyte punkty oraz czas pokonania danej trasy. Często dyscyplina ta uprawiana jest w terenie o mocno urozmaiconym ukształtowaniu. Jeżeli planujesz piesze wyprawy w towarzystwie Twojego psiego ulubieńca, koniecznie zaopatrz go w wygodne szelki, które będzie mógł nosić przez wiele godzin. Doskonałym wyborem jest również smycz dla psa z amortyzacją. Zabezpieczy ona kręgosłup Twojego pupila oraz Twój przed kontuzjami.
Szelki dla psa z amortyzatorem
4. Zabawy z psem nad wodą
Woda i pies to na ogół bardzo udane połączenie. Czworonogi zwykle bardzo chętnie korzystają z okazji, by popływać. W upalny dzień zabawa w wodzie pozwala zwierzęciu nieco się schłodzić. Jeżeli wybierzesz się z pupilem nad wodę, możesz po prostu pozwolić mu popływać. Dobrym pomysłem jest również rzucanie psu dobrze utrzymującej się na powierzchni wody zabawki, którą zwierzak będzie mógł wyłowić i przynieść Ci. Pamiętaj o bezpieczeństwie w czasie aktywności - wybieraj zbiorniki wodne sprawdzone pod kątem potencjalnych zagrożeń znajdujących się na dnie czy jakości wody. Dodatkowo, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji z pupilem w roli głównej, pamiętaj o kamizelce ratunkowej dla swojego psa. Kapok w rzucającym się w oczy kolorze, z neonowymi odblaskami, pozwoli Ci łatwo zlokalizować czworonoga na powierzchni wody, a także uchroni zwierzę przed podtopieniem.
5. Zabawa z psem za pomocą szarpaka
Psy bardzo lubią zabawy szarpakiem. To dla nich naturalna i instynktowna forma aktywności. Wzajemne przeciąganie przedmiotu nawiązuje do zachowań łowieckich, związanych z rozszarpywaniem zdobyczy. Szarpak możesz wykorzystać zarówno do zabawy, jak i nagradzania psa. Wiele osób uważa, że rywalizacja w czasie szarpania wyzwala w zwierzętach agresję i chęć dominacji. Tymczasem okazuje się, że psy bawiące się w ten sposób wcale nie mają większych tendencji do niepożądanych postaw niż osobniki, które podejmują inne rodzaje aktywności. Szarpak pozwala doskonale wzmocnić więzi między Tobą i psem. Pamiętaj, by pozwalać zwierzęciu od czasu do czasu wygrywać. Zabawa nie ma na celu udowodnić kto z Was jest silniejszy. Powinna służyć wyłącznie rekreacji. Z pewnością widok triumfującej miny pupila, gdy uda mu się zdobyć szarpak, wywoła uśmiech na Twojej twarzy.