TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Pies ciągnie na smyczy, nic nie pomaga, a ty tylko się frustrujesz? Choć może ci się wydawać, że jesteś w tym sam, w rzeczywistości jest to problem bardzo wielu opiekunów. Niestety, często oduczenie psa takiego zachowania wymaga mnóstwa pracy i konsekwencji. Co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy? O czym musisz pamiętać, gdy twój pies podczas spacerów zachowuje się jak koń pociągowy?

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Zanim przejdziemy do tego, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, musimy najpierw zrozumieć, co kryje się za tym zachowaniem. Nie zawsze przyczyna ciągnięcia na smyczy jest prosta i możliwa do ustalenia. U niektórych zwierząt zachowanie to może mieć podłoże lękowe, u innych wynika z predyspozycji rasowych i tego, że po prostu lubią ciągnąć. Powodów może być bardzo wiele, jednak najczęściej przyczyną jest ekscytacja czy nieprawidłowe nawyki wyrobione jeszcze w okresie szczenięcym. Warto jednak poświęcić nieco czasu i zgłębić genezę problemu, aby móc lepiej zrozumieć psa i wprowadzić odpowiednie zmiany w codziennym życiu.

Jakie mogą być przyczyny ciągnięcia na smyczy?

  • Niecierpliwość i nagła fascynacja czymś nowym - pojawia się ciekawy obiekt, np. drugi pies i pupil chce się do niego szybko zbliżyć. 
  • Brak aktywności fizycznej i psychicznej - znudzony, sfrustrowany pies pozbawiony aktywności, niezbędnej swojemu gatunkowi wariuje na spacerze z nadmiaru bodźców.
  • Niedostosowanie tempa do potrzeb psa - zwierzę chodzi zazwyczaj szybciej niż człowiek. Jeśli nie nauczył się dostosowania do tempa właściciela, pragnie iść we własnym.
  • Brak więzi z opiekunem - pies jest podekscytowany światem zewnętrznym i nie zwraca uwagi na opiekuna, z którym nie bawi się, mało przebywa, ma słaby kontakt.
  • Używanie we wczesnym etapie rozwoju psa smyczy typu flexi - każdy ruch psa na takiej smyczy wymaga jej delikatnego pociągnięcia. Pies uczy się, że aby się przemieszczać, należy ciągnąć i kontynuuje to w każdych warunkach.
  • Lęk - pies boi się opiekuna, który szarpie smyczą lub krzyczy, dlatego pragnie być od niego jak najdalej. Może być to też próba jak najszybszego opuszczenia jakiegoś niekomfortowego miejsca lub lęk przed zjawiskami natury, jak np. wiatr czy nadchodząca burza.
  • Ból - stosowanie metod awersyjnych, powodujących ból, takich jak np. kolczatka czy halter może spowodować próbę jak najszybszej ucieczki do domu, gdzie pies bólu nie odczuwa. Warto również sprawdzić, czy nie ma innych przyczyn w postaci jakiejś choroby narządów ruchu.

Zanim więc dowiesz się, jak nauczyć psa, żeby nie ciągnął na smyczy, musisz zrozumieć, czemu to robi. Wyklucz przyczyny zdrowotne i behawioralne. Jeśli pies ciągnie w wyniku stresu, nie możesz wymagać od niego chodzenia na luźnej smyczy, póki nie przepracujesz lęku. Dodatkowo, inaczej będzie wyglądać nauka prawidłowego chodzenia na smyczy u psa, który ciągnie do konkretnego bodźca, a inaczej u czworonoga, który ciągnie nawykowo, bez względu na zmiany kierunków.

Jakie szelki dla psa, który ciągnie na smyczy?

Jednym z prostych sposobów na to, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy jest zakup odpowiednich akcesoriów. Najlepszym z nich są specjalne szelki dla psa, który ciągnie - easy-walk, które posiadają dodatkowe okucia na klatce piersiowej, służące do przypięcia smyczy. 

Jak działają takie szelki? To bardzo proste. Wystarczy, że podepniesz smycz nie na grzbiecie psa, a z przodu, na klatce piersiowej. Dzięki temu, jeśli twój pupil spróbuje napiąć smycz i pociągnąć do przodu, smycz blokuje możliwość ruchu i sprawia, że pies odwraca się w przeciwną stronę. Dzięki temu, zwierzę szybko uczy się, że nie ma sensu dalej ciągnąć, ponieważ nie jest to efektywne.

Pamiętaj jednak, że szelki z funkcją easy-walk są jedynie narzędziem, które może pomóc ci osiągnąć określony cel i nauczyć psa prawidłowego chodzenia na smyczy. Jeśli jednak nie wykorzystasz okazji i nie nauczysz zwierzęcia rozumieć stawianych przed nim wymagań, szybko może okazać się, że szelki staną się nieskuteczne, a pies nadal będzie ciągnąć, pomimo dyskomfortu, jaki sprawia mu zapięcie z przodu. Jeśli problem ciągnięcia na smyczy jest bardzo zaawansowany, warto skonsultować sprawę z behawiorystą i wdrożyć ćwiczenia, które pomogą go rozwiązać.

Pies ciągnie na spacerach - jaką smycz wybrać?

W procesie oduczania ciągnięcia duże znaczenie ma również rodzaj używanej smyczy. Nauka powinna odbywać się na klasycznej smyczy, tak, aby sygnał, który chcemy przekazać psu, dotarł do niego jak najszybciej. Ważne, aby nasz pupil od razu wiedział, jeśli któreś zachowanie jest dla nas niepożądane, dzięki temu dużo szybciej opanuje sztukę chodzenia na luźnej smyczy.

Z tego powodu należy schować do szuflady smycz z amortyzatorem oraz smycz automatyczną typu Flexi. Choć amortyzator jest świetnym rozwiązaniem, by zniwelować siłę nagłego szarpnięcia, nie będzie nadawał się do oduczania złych nawyków spacerowych. Z kolei smycz automatyczna podczas spaceru pozostaje cały czas napięta, a pies musi ciągnąć, by poruszać się dalej, dlatego nie jest w stanie zrozumieć, czego wymaga od niego opiekun.

Jaka obroża dla psa, który ciągnie na smyczy?

Generalnie odradza się stosowanie obroży u psów, które ciągną na smyczy. Nacisk na szyję psa może powodować spory dyskomfort, a także przyczyniać się do uszkodzeń tchawicy czy nawet mikrouszkodzeń kręgosłupa szyjnego. Jednak na etapie oduczania ciągnięcia, wybór obroży podczas treningów może być jednak dobrym pomysłem. Dla psa jasne komunikaty, że w szelkach może ciągnąć, a w obroży powinien chodzić ładnie, często pozwalają osiągnąć szybkie i trwałe efekty. Co więcej, również dla opiekunów jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w momencie, gdy się spieszą i nie mogą konsekwentnie egzekwować zasad, wystarczy, że przepną psu smycz na szelki.

Co istotne, obroża powinna być prawidłowo dopasowana, a jej szerokość powinna obejmować minimum dwa kręgi szyjne. To szczególnie istotne u większych psów, gdzie warto poszukać obroży o szerokości minimum 3.5-4 cm.

Zobacz również: Szeroka obroża dla psa JoQu® Extreme Collar

Absolutnie nie używamy uprzęży zapinanych na grzbiecie działających jak obroże zaciskowe ani kolczatek, czy łańcuchów zaciskających się na szyi. Korzystając z nich, nie tylko możemy spowodować poważne schorzenia i problemy behawioralne, ale wręcz utrwalić i wzmocnić nawyk ciągnięcia u psów pragnących uciec przed bólem.

Oduczanie ciągnięcia na smyczy - dobre praktyki

Jeśli chcesz wprowadzić działania naprawcze i oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, warto podejść do tego tematu z głową. Gdy już zdiagnozujesz, gdzie leży przyczyna i chcesz rozpocząć treningi, ułatw psu zadanie. Zacznij trenować, gdy pies ma zaspokojone wszystkie potrzeby i jest pozytywnie zmęczony. Na początek wybierz spokojne miejsce, z dala od bodźców, które mogą być trudne dla twojego czworonoga. Spróbuj zrozumieć swojego psa, reaguj na komunikaty, które ci wysyła i zapewnij mu wsparcie w trudnych sytuacjach. Dbając o relację, znacznie łatwiej będzie ci wdrożyć jasne zasady i osiągnąć wymarzony cel!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium