Choć wszyscy opiekunowie z pewnością kochają swoich pupili, nie każdy z nas chce, by pies spał z nami w łóżku. Jakość snu zarówno w przypadku ludzi, jak i czworonogów ma ogromne znaczenie, dlatego nawet jeśli czasem lubimy przytulić się futrzaka w nocy, dobrze jest wiedzieć, jak nauczyć psa spać w legowisku, gdy zajdzie taka potrzeba. Co powinniśmy wiedzieć, zanim przystąpimy do nauki? Jak nauczyć psa spania na legowisku, by nie traktował tego jako karę?
Dlaczego miejsce dla psa w mieszkaniu jest ważne?
Psy potrzebują dużej ilości snu. W ciągu doby potrafią odpoczywać nawet kilkanaście godzin, z niewielkimi przerwami na aktywność. Zbyt mała ilość snu lub jego kiepska jakość może wpływać zarówno na stan zdrowia naszego pupila, jak i jego zachowanie. Zmęczony pies jest bardziej podatny na choroby, ma słabszą odporność. Może być też sfrustrowany i bardziej reaktywny. Niestety, nie każdy zwierzak potrafi naturalnie „wyłączyć” się i odpocząć. Czasem potrzebuje naszej pomocy, by wiedzieć, że nie musi kontrolować otoczenia.
Z tego powodu ważne, by wyznaczyć miejsce dla psa w domu, gdzie pupil będzie mógł udać się na odpoczynek bez ryzyka bycia zaczepianym przez domowników i bez konieczności wchodzenia w interakcję. Śpiąc z psem w łóżku nie zawsze będziemy w stanie zapewnić mu odpowiedniej jakości odpoczynek, dlatego lepiej, by zwierzak miał swój kącik, do którego może się udać, gdy potrzebuje odespać.
Jak nauczyć psa spania w legowisku - ważne zasady
Zanim przejdziemy do samego procesu nauki, ważne byśmy byli odpowiednio przygotowani. Pierwszą kwestią jest odpowiednie położenie miejsca do odpoczynku. Gdzie postawić legowisko dla psa?
Przede wszystkim ważne, by nie było to miejsce przechodnie, w którym pies nie będzie miał możliwości swobodnego odpoczynku ze względu na częste wybudzenia z powodu przemieszczających się domowników. Odpadają więc korytarze i ciągi komunikacyjne w domu - miejsce na legowisko w mieszkaniu powinno zapewniać maksimum spokoju, a jednocześnie nie izolować psa od życia domowego. Idealnie nada się więc kąt w pokoju dziennym, z którego pies w razie czego może obserwować członków rodziny. Oprócz tego warto zapewnić psu również drugie legowisko w sypialni, na którym będzie mógł spać w nocy.
Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego legowiska. Często stanowi to nie lada wyzwanie dla opiekuna, ponieważ wybór legowiska zależy od wielkości, rasy, a także indywidualnych preferencji każdego zwierzaka. Czworonogom, które preferują leżenie na chłodnych, twardych powierzchniach zwykle wystarczy legowisko w formie wodoodpornej maty, które zapewni odpowiednią izolację od podłoża. Dla psów bardziej wymagających, starszych lub mających problemy ortopedyczne, idealnym legowiskiem będą materace MEMORY, dopasowujące się do kształtu ciała psa i zapewniające maksymalny komfort w trakcie odpoczynku. Dla psów strachliwych sprawdzą się także legowiska owalne MEMORY, które posiadają dodatkowe ścianki, zapewniające zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą legowisk dla psa i wybranie idealnego produktu dla swojego pupila!
Jak nauczyć psa spać na legowisku? Budowanie skojarzeń
Przede wszystkim najważniejsze, by pies nie traktował odesłania na legowisko jako kary. Z tego powodu konieczne jest budowanie pozytywnych skojarzeń z legowiskiem od samego początku nauki. Dlatego to właśnie leżąc na legowisku pies dostaje różnego rodzaju gryzaki, zabawki wypełnione jedzeniem i przekąski. W ten sposób zwierzak zacznie kojarzyć swoje miejsce z czymś przyjemnym.
W przypadku szczeniąt warto od pierwszego dnia w domu wprowadzić jasne zasady, ucząc psa spania w legowisku. Co jednak w przypadku starszego czworonoga? Jak nauczyć dorosłego psa spać w legowisku? Ogólnie proces nauki jest bardzo podobny - bardzo ważna jest konsekwencja, by pies mógł łatwo przystosować się do nowych zasad. Początkowo każde wejście na legowisko warto nagradzać smakołykiem, z czasem dołączając do tego komendę „na miejsce”.
Dając psu gryzaki lub zabawki do żucia sprawimy, że zwierzak potraktuje swoje legowisko jak miejsce relaksu - a o to nam przecież chodzi. Sukcesywnie powinniśmy zwiększać trudność zadania, odsyłając psa na legowisko np. w momencie, gdy przyjdą goście. Wówczas również nauczymy psa, że wizyta gości nie wymaga od niego kontrolowania otoczenia i może w tym czasie zająć się sobą.