TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak nauczyć psa aportowania? Podpowiadamy!

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Wielu opiekunów zastanawia się, jak nauczyć psa aportowania. Sztuczka ta przydatna jest nie tylko w sportach kynologicznych, ale również stanowi świetny wstęp do rozwijania relacji z przewodnikiem. Nauka aportu, choć często bywa wymagająca, może stanowić wyśmienite podwaliny do współpracy z psem. Jak nauczyć psa aportować? Oto kilka wskazówek!

Jak powinien wyglądać prawidłowe aportowanie przez psa?

Zanim zabierzesz się do uczenia psa aportowania, powinieneś wiedzieć, jak wygląda prawidłowe wykonanie komendy „aport”. Wielu opiekunów uważa, że aportowanie polega na rzucaniu piłeczki i przynoszeniu jej przez psa. Nie jest to jednak do końca prawda. Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany aport?

Gdy pies znajduje się blisko przewodnika, ten rzuca aport w określonym kierunku. Gdy przedmiot leży nieruchomo, opiekun wydaje psu komendę. Zwierzę nie powinno ruszyć z miejsca przed wydaniem polecenia - robi to dopiero wówczas, gdy padnie komenda. Jak pies ruszy w kierunku przedmiotu, podejmuje go z podłoża i przynosi ją w kierunku opiekuna, a następnie oddaje przewodnikowi przedmiot. Pies aport powinien oddać bezpośrednio do ręki - wówczas zadanie jest wykonane prawidłowo.

Oznacza to, że rzucanie psu piłeczki czy frisbee i łapanie jej w biegu przez psa nie jest do końca aportem, mimo iż wiele osób upraszcza to zadanie, nazywając je w ten sposób.

Wybór aportu - co będzie najlepsze dla Twojego psa?

Kluczową kwestią w nauce aportowania jest znalezienie odpowiedniego przedmiotu, który będziesz rzucać swojemu psu. Powinna to być niezbyt ciężka rzecz, która dobrze zmieści się w pysku zwierzęcia. Wiele osób do zabawy używa patyków, jednak taki wybór grozi urazami. Ostre drzazgi mogą w ferworze zabawy wbić się w psi pysk, a nawet uszkodzić oko czy podgardle pupila. Dużo lepiej wykorzystać dedykowane aporty dla psa.

Do amatorskiego aportu świetnie sprawdzają się zabawki w kształcie kości, które unoszą się na wodzie, piłki lub szarpaki z węża strażackiego. Jeśli planujesz udział w zawodach kynologicznych, powinieneś jednak zaopatrzyć się w profesjonalny aport opisany w regulaminie danego sportu.

Naukę warto rozpocząć od odpowiednio dobranego aportu. Musi być dla psa przyjemny w dotyku, mieć odpowiednią wagę oraz wielkość. Kiedy postawisz psu zbyt wysoką poprzeczkę w postaci ciężkiego, zbyt dużego, wypadającego z pyska aportu może szybko zniechęcić się do podejmowania tej aktywności. Należy również pamiętać, że zbyt małe i lekkie zabawki mogą zostać połknięte przez psa, co jest dla czworonoga bardzo niebezpieczne.

O czym warto pamiętać, zanim pies zacznie aportować?

Podstawową zasadą, o której powinien pamiętać każdy przewodnik - pies nie może mieć stałego dostępu do zabawek! Powinny one kojarzyć mu się z aktywnością związaną z nami, a nie bezcelowym rozrzucaniem ich po całym domu, gryzieniu i samotnej zabawie. Jeśli pies realizuje takie aktywności sam, nie odczuwa potrzeby, aby dzielić się swoim "łupem" z właścicielem. Dlatego wszystkie zabawki powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla psa i być wyjmowane w momencie, kiedy będziemy mogli zająć się czworonogiem. Nieważne czy będzie to przeciąganie liny, czy rzucanie piłki, najważniejsze, żeby pies kojarzył każdą aktywność z opiekunem i uczył się współpracy.

Jeśli nasz pupil uwielbia biegać za piłeczką, a my zastanawiamy się, jak nauczyć psa przynosić piłkę, warto na początku rozpocząć pracę z przedmiotem, który nie budzi u niego tak dużych emocji. Niestety, wiele czworonogów jest zafiksowanych na piłeczkę, przez co nauka aportu może być znacznie utrudniona.

Jak nauczyć psa “aport”? Pierwsze kroki

Do nauki aportowania wybierz miejsce, które pies zna i czuje się w nim pewnie. Twoim pierwszym zadaniem jest zainteresowanie zwierzaka aportem. Pozwól psu poznać przedmiot, który będziesz mu rzucać i daj mu obwąchać zabawkę. Każdą pozytywną reakcję czworonoga nagradzaj. Psy reagują zainteresowaniem na gwałtowne i energiczne ruchy, dlatego możesz potrząsać aportem, by skupić na nim uwagę psa.

Podczas nauki psa jakiejkolwiek czynności bardzo pomocne są drobne przysmaki, które spełnią rolę nagrody. Wiele psów to straszne łakomczuchy, zatem smakołyki treningowe będą znakomitym pozytywnym wzmocnieniem prawidłowych zachowań podczas nauki aportowania. Pamiętaj, by rozsądnie dozować nagrody, aby Twój pupil chciał się o nie starać. Warto również mieć w zanadrzu dwa identyczne przedmioty do aportowania, które będą służyły do wymiany.

Kolejny krok to nagradzanie psa za dotknięcie aportu lub próbę wzięcia go do pyska. W takiej sytuacji uczymy psa tej czynności małymi kroczkami. Na początku trzymamy przedmiot w ręku i nagradzamy psa za każdą próbę interakcji. Najszybszym sposobem, aby wychwycić te momenty i nagrodzić psa będzie użycie klikera. Gdy pies zdecyduje się w końcu wziąć aport do pyska, postaraj się stopniowo wydłużać ten moment w taki sposób, by zwierzak nauczył się trzymać przedmiot do momentu usłyszenia komendy zwalniającej. Jeśli pupil nie chce oddać przedmiotu, warto na tym etapie ćwiczyć z nim wymianę aportu na drugą, identyczną zabawkę.

Jak nauczyć szczeniaka aportować po opanowaniu podstaw komendy? 

Kiedy pies nauczy się trzymać przedmiot w pysku i kojarzy go z nagrodą, możesz przejść do następnego etapu. Polega on na zainteresowaniu czworonoga przedmiotem w niewielkiej odległości od nas. Dla zwierzaka całkiem naturalna jest strategia pogoni, dlatego jeśli mamy przy sobie psa możemy przytrzymać go w miejscu, rzucić przedmiot w bliskiej odległości, a następnie pozwolić psu za nim pobiec.

Jeśli pies podbiegnie do zabawki i chwyci ją w pysk, wołasz go, jednocześnie robiąc kilka kroków do tyłu, by zachęcić go do podążania za sobą. Dzięki temu zwierzę nie będzie odbiegać z zabawką, a postanowi do Ciebie przybiec. To bardzo ważne, ponieważ niektóre psy mają tendencję do ucieczki z łupem. Dlatego, aby zwierzak oddał Ci pożądany przedmiot, warto zaproponować mu wymianę na smakołyk lub na identyczną zabawkę.

Zasada ta przydatna jest w życiu codziennym oraz w samej nauce aportu. Psy chętnie podejmują zabawkę, a następnie z nią uciekają. Właściciele bardzo często w tym momencie podejmują pościg za czworonogiem, co jeszcze bardziej zachęca go do ucieczki. Najlepszym sposobem, aby nakłonić psa do powrotu, będzie odwrócenie ról - Ty uciekasz, najlepiej z czymś pysznym w dłoni, pies zainteresowany nową sytuacją z pewnością zacznie Cię gonić.

Inny problem, jaki możesz napotkać to powrót do przewodnika bez aportu. Wówczas warto wrócić się do nauki trzymania przedmiotu w pysku i oddawania go do ręki. Dobrym pomysłem może być robienie kroku w tył i zachęcenie psa, by ten oddał Ci aport do ręki. Zwierzę będzie musiało zrobić kilka kroków, by móc odebrać nagrodę. W ten sposób możesz łatwo pokazać psu, że w całym procesie chodzi o przyniesienie zabawki do człowieka.

Gdy już pies zacznie łapać zasady, które mu przedstawisz, możesz wprowadzić komendę, a następnie szlifować detale, ucząc psa cierpliwości przed wysłaniem do aportu, byś nie musiał go przytrzymywać za każdym razem, a także eliminując proces odbiegania, by zachęcić psa do powrotu. Większość czworonogów, gdy już zrozumie, o co chodzi w aportowaniu, szybko uczy się poprawiać swoje błędy. 

Pamiętaj, że podczas nauki psa aportowania Twoje zachowanie jest ogromnie ważne. Opanowanie, cierpliwość i umiejętne wspieranie prawidłowych reakcji zwierzęcia stanowią klucz do sukcesu.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium