Jak powinno wyglądać prawidłowe aportowanie?
Zanim zabierzesz się do uczenia psa aportowania, powinieneś wiedzieć, jak wygląda prawidłowe wykonanie komendy „aport”. Oto kolejne czynności, które składają się na ten dość skomplikowany ze strony szkoleniowej proces. Najpierw rzucasz przedmiot, następnie wydajesz psu komendę. Zwierzę powinno ruszyć za aportem dopiero wtedy, kiedy padnie komenda. Następnie pies podejmuje rzuconą rzecz z podłoża i niesie ją do Ciebie. Kiedy czworonóg wróci z aportem, powinien oddać Ci przedmiot.
Znajdź odpowiedni dla Twojego psa aport
Kluczową kwestią w nauce aportowania jest znalezienie odpowiedniego przedmiotu, który będziesz rzucać swojemu psu. Powinna to być niezbyt ciężka rzecz, która dobrze zmieści się w pysku zwierzęcia. Wiele osób do zabawy używa patyków, jednak taki wybór grozi urazami. Ostre drzazgi mogą w ferworze zabawy wbić się w psi pysk, a nawet uszkodzić oko czy podgardle pupila. Dużo lepiej wykorzystać bezpieczne akcesoria treningowe, takie jak frisbee lub piłka.
Zaprzyjaźnij psa z aportowanym przedmiotem
Do nauki aportowania wybierz miejsce, które pies zna i czuje się w nim pewnie. Twoim pierwszym zadaniem jest zainteresowanie zwierzaka aportem. Pozwól psu poznać przedmiot, który będziesz mu rzucać. Daj mu obwąchać piłeczkę czy inną zabawkę. Każdą pozytywną reakcję czworonoga nagradzaj. Psy reagują zainteresowaniem na gwałtowne i energiczne ruchy, dlatego możesz potrząsać aportem, by skupić na nim uwagę psa.
Nagroda, czyli to, co psy lubią najbardziej
Podczas nauki psa jakiejkolwiek czynności bardzo pomocne są drobne przysmaki, które spełnią rolę nagrody. Wiele psów to straszne łakomczuchy, zatem smakołyki treningowe będą znakomitym pozytywnym wzmocnieniem prawidłowych zachowań podczas nauki aportowania. Pamiętaj, by rozsądnie dozować nagrody, aby Twój pupil chciał się o nie starać.
Jak nauczyć psa aportowania?
Jak nauczyć psa komendy „aport”, by zwierzę prawidłowo zrozumiało Twoje intencje? Oto kolejne etapy nauki. Jeśli masz już odpowiedni przedmiot, na który Twój pupil reaguje zainteresowaniem, odrzuć go na niewielką odległość i wydaj psu komendę. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie przemawiaj do czworonoga, by go nie rozpraszać. Nagródź psa, jeśli podbiegnie do rzuconej zabawki treningowej.
Następnym etapem jest zachęcenie zwierzęcia do podniesienia aportu. Jako dość ciekawskie stworzenie, pies będzie prawdopodobnie intuicyjnie chciał podnieść rzuconą rzecz. Częstym problemem na tym etapie jest upuszczanie „zdobyczy” i przybieganie bez niej. Musisz pokazać psu, że bardzo zależy Ci na niesionej przez niego rzeczy. Jeśli aport wypadnie w czasie niesienia, zachęcaj zwierzę, aby go ponownie podniosło.
Chwal i nagradzaj czworonoga za to, że pies trzyma w pysku zabawkę podczas zbliżania się do Ciebie. Możesz wykorzystać w czasie ćwiczeń długą linkę i z jej pomocą delikatnie kierować psa z aportem w swoją stronę. Kiedy pies zrozumie, jakich zachowań od niego oczekujesz, ostatnim etapem jest nauczenie go oddawania przyniesionej rzeczy. Jeżeli pupil nie chce wypuścić przedmiotu z pyska, możesz pokazać mu smakołyk, którym nagrodzisz go, jak tylko aport zostanie Ci oddany.
Podczas nauki psa aportowania Twoje zachowanie jest ogromnie ważne. Opanowanie, cierpliwość i umiejętne wspieranie prawidłowych reakcji zwierzęcia stanowią klucz do sukcesu.