Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują stymulacji intelektualnej i ruchowej. Jednak pogoda czy nasz stan zdrowia nie zawsze pozwalają na długie spacery. W jaki sposób możemy więc bawić się z nimi w domu, rozwijając jednocześnie ich umiejętności tropicielskie czy zapewniając dodatkową dawkę ruchu?

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak bawić się z psem w domu?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują stymulacji intelektualnej i ruchowej. Jednak pogoda czy nasz stan zdrowia nie zawsze pozwalają na długie spacery. W jaki sposób możemy więc bawić się z nimi w domu, rozwijając jednocześnie ich umiejętności tropicielskie czy zapewniając dodatkową dawkę ruchu?

Zabawki z jedzeniem dla psów

Psy uwielbiają zabawy w szukanie smakołyków. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne kongi z gumy lub kauczuku, napełniane przysmakami, które zwierzę samodzielnie wydobywa. Polecane są one dla psów w różnym wieku, wspomagając proces wyżynania się zębów i kształtując prawidłowe nawyki u szczeniąt, a także zaspokajając potrzebę żucia i gryzienia u dorosłych osobników. Jeśli nie dysponujemy akurat kongiem, do zabawy w szukanie smakołyków możemy wykorzystać własne dłonie, niepotrzebne już pudełka, zakręcane plastikowe butelki lub po prostu rozmieścić jedzenie po całym domu. Pamiętajmy, aby ilość przysmaków odliczyć zawsze od ilości karmy podawanej psom, dzięki czemu unikniemy niechcianego przyrostu wagi zwierząt. Ciekawym rozwiązaniem zajmującym im czas w domu będą także maty i miski LICKIMAT, które znacznie wydłużą czas spożywania posiłku. Psy muszą bowiem włożyć więcej wysiłku w ich wylizywanie lub wydobywanie suchej karmy spomiędzy wypustek.

Smakołyki treningowe dla psa

Mata LICKIMAT Slomo

Zabawa w chowanego z psem

Zamiast chować jedzenie, możemy ukryć się sami, choć do tej zabawy potrzebny nam będzie drugi domownik, przytrzymujący psa. Osoba ukrywająca się powinna wcześniej skupić uwagę zwierzęcia na sobie, głaszcząc je i nawiązując kontakt wzrokowy, a następnie chowając się w innym pomieszczeniu. Do zabawy w chowanego można zaangażować też wszystkich obecnych mieszkańców. Każdy z nich chowa się w nietypowych miejscach, woła psa, a po odnalezieniu go przez zwierzę, nagradza je oczywiście smakołykiem.

Smakołyki treningowe dla psa

Nauka aportowania w domu

Większość psów może spędzać całe godziny na aportowaniu różnych przedmiotów, a zabawę tego typu możemy całkiem bezpiecznie wykonywać w domu. Do aportowania warto wykorzystywać różne przedmioty, które mamy akurat pod ręką: ręcznik, skarpetkę czy psią zabawkę oraz połączyć tę zabawę z nauką nazw poszczególnych przedmiotów. Powtarzajmy więc za każdym razem ich nazwy, a następnie spróbujmy nauczyć psa, aby wybierał je ze stosu różnych zabawek. Dzięki temu jego mózg będzie pracował bardziej intensywnie, co gwarantuje zainteresowanie zwierzęcia na dłużej.

Przeciąganie lub turlanie liny

Przeciąganie liny i siłowanie się z psem to również doskonała zabawa, którą możemy zorganizować w domu. Wbrew panującym dawniej przekonaniom, nie prowadzi ona bynajmniej do zwiększania skłonności psa do dominacji. Zwierzęta odbierają ją bowiem faktycznie jako zabawę, a nie konkurowanie z opiekunem. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku gruba bawełniana lina z węzłami, którą możemy również turlać po podłodze w delikatniejszej formie tej zabawy.

Pamiętajmy, że biorąc pod swoją opiekę psa, nasza odpowiedzialność za niego nie ogranicza się do regularnego wyprowadzania go w celu załatwienia swoich potrzeb czy karmienia. Znudzone i zaniedbywane przez opiekuna zwierzę może niszczyć w domu przedmioty lub wykazywać inne, niepożądane zachowania. Regularne zabawy w domu zdecydowanie wpłyną na pogłębienie relacji między opiekunem a psem i dobre samopoczucie zwierzęcia.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium