Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują stymulacji intelektualnej i ruchowej. Jednak pogoda czy nasz stan zdrowia nie zawsze pozwalają na długie spacery. W jaki sposób możemy więc bawić się z nimi w domu, rozwijając jednocześnie ich umiejętności tropicielskie czy zapewniając dodatkową dawkę ruchu?
Zabawki z jedzeniem dla psów
Psy uwielbiają zabawy w szukanie smakołyków. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne kongi z gumy lub kauczuku, napełniane przysmakami, które zwierzę samodzielnie wydobywa. Polecane są one dla psów w różnym wieku, wspomagając proces wyżynania się zębów i kształtując prawidłowe nawyki u szczeniąt, a także zaspokajając potrzebę żucia i gryzienia u dorosłych osobników. Jeśli nie dysponujemy akurat kongiem, do zabawy w szukanie smakołyków możemy wykorzystać własne dłonie, niepotrzebne już pudełka, zakręcane plastikowe butelki lub po prostu rozmieścić jedzenie po całym domu. Pamiętajmy, aby ilość przysmaków odliczyć zawsze od ilości karmy podawanej psom, dzięki czemu unikniemy niechcianego przyrostu wagi zwierząt. Ciekawym rozwiązaniem zajmującym im czas w domu będą także maty i miski LICKIMAT, które znacznie wydłużą czas spożywania posiłku. Psy muszą bowiem włożyć więcej wysiłku w ich wylizywanie lub wydobywanie suchej karmy spomiędzy wypustek.
Zabawa w chowanego z psem
Zamiast chować jedzenie, możemy ukryć się sami, choć do tej zabawy potrzebny nam będzie drugi domownik, przytrzymujący psa. Osoba ukrywająca się powinna wcześniej skupić uwagę zwierzęcia na sobie, głaszcząc je i nawiązując kontakt wzrokowy, a następnie chowając się w innym pomieszczeniu. Do zabawy w chowanego można zaangażować też wszystkich obecnych mieszkańców. Każdy z nich chowa się w nietypowych miejscach, woła psa, a po odnalezieniu go przez zwierzę, nagradza je oczywiście smakołykiem.
Nauka aportowania w domu
Większość psów może spędzać całe godziny na aportowaniu różnych przedmiotów, a zabawę tego typu możemy całkiem bezpiecznie wykonywać w domu. Do aportowania warto wykorzystywać różne przedmioty, które mamy akurat pod ręką: ręcznik, skarpetkę czy psią zabawkę oraz połączyć tę zabawę z nauką nazw poszczególnych przedmiotów. Powtarzajmy więc za każdym razem ich nazwy, a następnie spróbujmy nauczyć psa, aby wybierał je ze stosu różnych zabawek. Dzięki temu jego mózg będzie pracował bardziej intensywnie, co gwarantuje zainteresowanie zwierzęcia na dłużej.
Przeciąganie lub turlanie liny
Przeciąganie liny i siłowanie się z psem to również doskonała zabawa, którą możemy zorganizować w domu. Wbrew panującym dawniej przekonaniom, nie prowadzi ona bynajmniej do zwiększania skłonności psa do dominacji. Zwierzęta odbierają ją bowiem faktycznie jako zabawę, a nie konkurowanie z opiekunem. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku gruba bawełniana lina z węzłami, którą możemy również turlać po podłodze w delikatniejszej formie tej zabawy.
Pamiętajmy, że biorąc pod swoją opiekę psa, nasza odpowiedzialność za niego nie ogranicza się do regularnego wyprowadzania go w celu załatwienia swoich potrzeb czy karmienia. Znudzone i zaniedbywane przez opiekuna zwierzę może niszczyć w domu przedmioty lub wykazywać inne, niepożądane zachowania. Regularne zabawy w domu zdecydowanie wpłyną na pogłębienie relacji między opiekunem a psem i dobre samopoczucie zwierzęcia.