Jack Russel terrier to najlepszy dowód na to, że psa nie należy oceniać po wielkości. Niewielki, towarzyski i oddany psiak sprawia wrażenie idealnego dla… każdego. Przedstawiciele tej rasy to jednak chodzące wulkany energii, głośno akcentujące swoją obecność i odważnie stawiające czoła nawet znacznie większym od siebie psom.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jack Russel terrier – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Jack Russel terrier to najlepszy dowód na to, że psa nie należy oceniać po wielkości. Niewielki, towarzyski i oddany psiak sprawia wrażenie idealnego dla… każdego. Przedstawiciele tej rasy to jednak chodzące wulkany energii, głośno akcentujące swoją obecność i odważnie stawiające czoła nawet znacznie większym od siebie psom. Mają swoje wymaganie i nie w każdych warunkach będą szczęśliwe. Nie każda osoba będzie też szczęśliwa z Jack Russel terrierem. Jakie są odpowiednie warunki dla Jack Russel terriera, czy jego wychowanie jest trudne i ile powinien jeść? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym psie.

Wygląd Jack Russel terriera

Jack Russel terrier to niewielki pies, należący do sekcji terrierów krótkonożnych. Czym cechuje się wygląd Jack Russel terriera? Przede wszystkim krępą, a jednocześnie zwinną sylwetką i przeciętną budową – przedstawiciele tej rasy nie należą ani do psów szczególnie umięśnionych, ani wątłych. Stosunkowo krótki kończyny sprawiają, że pies sprawia wrażenie dość „podłużnego”. Klatka piersiowa Jack Russel terriera jest głęboka i szeroka na około 40 centymetrów. Prosty, długi i mocny ogon jest osadzony wysoko, a lędźwie są delikatnie zaokrąglone.

Jack Russel terrier cechuje się głową o niemal idealnych proporcjach. Jego pysk jest długi, żuchwa i szczęki mocne, trufla nosowa dość duża i czarna, a stop – gładki. Oczy rozstawione są szeroko, a powyżej nich po zewnętrznej stronie głowy znajdują się oklapnie uszy w kształcie litery „V”.

Wzrost i waga – ile waży dorosły Jack Russel terrier?

W przeciwieństwie do wielu psich ras, optymalny wzrost i waga Jack Russel terriera jest taka sama dla psa i suki. Dorosły zwierzak, który ma zapewniony odpowiedni tryb życia i warunki, powinien mierzyć w kłębie około 25-30 centymetrów.

Ile waży dorosły Jack Russel terrier? Dojrzały pies powinien ważyć 5-6 kilogramów. Pożądana waga dla tej rasy jest określona dość precyzyjnie, dlatego należy zagwarantować psu wysokiej jakości pożywienie oraz regularną aktywność fizyczną.

Jak wygląda Jack Russel terrier – sierść i umaszczenie

Mówiąc o tym, jak wygląda Jack Russel terrier, nie możemy nie wspomnieć o umaszczeniu. Psy tej rasy mają grubą, elastyczną skórę, która pokryta jest w większości białą sierścią. Najczęściej znajdują się na niej – przede wszystkim na głowie i ogonie – plamy rudobrązowe, brązowe lub czarne. Zdarzają się również psy całkowicie białe lub z dominującą barwą brązową.

Sierść Jack Russel terrierów może być bardzo zróżnicowana. Psiak może mieć sierść krótką, przylegającą do ciała, ale zdarzają się także Jack Russel terriery długowłoswe o szorstkiej sierści, rozchodzącej się w różne strony. Możemy również spotkać się z psami mającymi sierść o średniej długości, która układa się zazwyczaj w jednym kierunku.

Ile żyje Jack Russel terrier?

Zastanawiając się nad kupnem psa, warto wiedzieć, ile żyje Jack Russel terrier – w końcu każdemu właścicielowi czworonoga zależy na tym, by zwierzak towarzyszył rodzinie jak najdłużej. Mamy dobrą wiadomość: Jack Russel terriery to z pewnością psy, które mogą towarzyszyć rodzinie przez wiele lat. Odpowiednio żywione i wychowywane psy tej rasy żyją średnio od 13 do 16 lat, choć nie są rzadkością osobniki dożywające jeszcze starszego wieku. To sprawia, że Jack Russel terriery znajdują się w czołówce najdłużej żyjących ras, według niektórych źródeł ustępując miejsca jedynie Chihuahua. Oficjalnym rekordzistą pod tym względem jest Jack Russel terrier Willy z Wielkiej Brytanii, który żył ponad 20 lat.

Historia Jack Russel terriera

Choć omawiana rasa oficjalnie powstała stosunkowo niedawno, historia Jack Russel terriera zaczęła się jeszcze w XIX wieku, a dokładnie 1819 roku. To właśnie wtedy angielski pastor, John Russel – który jednak zwany był Jackiem – postanowił wyhodować psa pomagającego mu w polowaniach na lisy. Pastor znany był ze swojego zamiłowania do polowań, dlatego nie może dziwić, że do uzyskania „idealnego” psa włożył wiele energii i czasu. Jego czworonożny pomocnik miał cechować się szybkością, która pozwoliłaby mu nadążać za ogarami, odwagą, niewielkim rozmiarem, dzięki któremu z łatwością mógłby penetrować lisie nory, oraz jasnym umaszczeniem, odróżniającym psa od lisa.

Początki były trudne. Prawdopodobnie początkowo terierkę o imieniu Trump skrzyżowano z bulterierem, w efekcie czego powstał pies tak agresywny, że zamiast płoszyć lisy… zagryzał je w norach. Do kolejnych prób używano psów rasy beagle, a także foksterierów czy Norwich terierów. Ostatecznie Johnowi Russelowi udało się osiągnąć zamierzony cel i wyhodować psy, które znakomicie sprawdzały się w polowaniach na lisy czy szczury.

Pod koniec XIX wieku potomkowie hodowanych przez pastora psów dotarli do Australii. Na Antypodach, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, walczyły z lisami i szczurami, dzięki czemu zaczęto nazywać je „working terrierami”. Nazwy Jack Russel terrier użyto dopiero w latach 30. XX wieku, choć przez długi czas określano w ten sposób obie wychodowane przez Russela odmiany – wysoko- oraz niskonożną. Ostatecznego podziału dokonano dopiero w 2000 roku, kiedy oficjalnie uznano dwie rasy – odmianę wysokonożną nazwano Parson Russel terrierem, natomiast niskonożnego – Jack Russelem terrierem.

Ile kosztuje Jack Russel terrier?

Z uwagi na przyjacielski charakter i „długowieczność” psy tej rasy są bardzo popularne – zarówno wśród miłośników ras myśliwskich, jak również osób szukających po prostu czworonożnego członka rodziny. Za szczeniaka trzeba jednak zapłacić – i to często niemało. Ile kosztuje Jack Russel terrier?

Kupno szczenięcia Jack Russel terriera to zazwyczaj wydatek od 3500 do 6500 złotych, choć psy o przeznaczeniu wystawowym są jeszcze droższe i to nawet o kilka tysięcy złotych. Oczywiście, Jack Russel terriera o charakterze pupila domowego można kupić również taniej – najczęściej na zniżki i atrakcyjne ceny decydują się młode hodowle, dopiero wchodzące na rynek. Tańsze psiaki można znaleźć również w hodowlach nie zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takich sytuacjach często nie ma się pewności o pochodzeniu rodziców szczeniaka, który może posiadać wady genetyczne i być bardziej podatny na schorzenia. Najbezpieczniej jest zatem korzystać z usług hodowli należących do Związku Kynologicznego w Polsce.

Charakter Jack Russel terriera

Charakter Jack Russel terriera jest pełen sprzeczności. Psy tej rasy z jednej strony są niezwykle przyjacielskie, a z drugiej – pełne indywidualizmu, co może dać się we znaki na przykład podczas spaceru w lesie. Mimo niewielkich rozmiarów, są bardzo żywiołowe i pewne siebie – potrzebują sporo ruchu, kontaktu z właścicielem i zabawy. Nie mają też oporów przed postawieniem się znacznie większym od siebie psom.

Jack Russel terrier to pies inteligentny i bystry – sprawia to, że czasem ciężko go wyszkolić, ale warto się starać. Dojrzały, odpowiednio szkolony pies jest posłuszny i z łatwością wykonuje wszelkie komendy. Jest również przyjaźnie nastawiony w stosunku do dzieci i innych ludzi – co prawda w kontakcie z obcymi może wykazywać pewną nieufność, ale nie bywa agresywny. Niepożądane zachowania są najczęściej efektem nieprawidłowego wychowania.

Warto wiedzieć, że mimo silnego instynktu myśliwskiego, wrodzonego indywidualizmu i dużej pewności siebie, Jack Russel terriera nie można na długo pozostawiać samego. To oddany pies, który kocha towarzystwo zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zabawy na ogrodzie i w domu oraz spacery, podczas których psiak może się wybiegać, są bardzo pożądane.

Hodowla i zdrowie Jack Russel terriera

Hodowla i zdrowie Jack Russel terriera zależy przede wszystkim od warunków, jakie zapewnia mu właściciel. Warto jednak pamiętać o tym, że psy tej rasy są podatne na różnego rodzaju alergie oraz kontuzje kończyn, co wynika przede wszystkim z ich żywiołowego charakteru. Do chorób najczęściej spotykanych u Jack Russel terrierów zalicza się między innymi choroby oczu (zaćma, jaskra wtórna lub pierwotna), niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, moczanową kamicę pęcherza moczowego czy choroby serca.

Warto regularnie – na przykład dwa razy w roku – brać psiaka na wizytę kontrolną do weterynarza. Psy dorosłe powinny mieć systematycznie przeprowadzane badania krwi oraz testy alergiczne, gdy jest podejrzenie wystąpienia alergii.

Pielęgnacja Jack Russel terriera

Pielęgnacja Jack Russel terriera nie jest skomplikowana, choć zależy od typu sierści psiaka. Krótką sierść przylegającą do ciała wystarczy czesać raz w tygodniu, a dłuższą wyczesywać szczotką i minimalnie przycinać. Poza tym należy pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów, usuwać nadmiar woskowiny z uszu i kontrolować, czy na zębach nie osadza się kamień nazębny – by tego uniknąć pies powinien obgryzać gryzaki naturalne.

Warunki dla Jack Russel terriera

Domowe warunki dla Jack Russel terriera nie muszą być duże, o ile odpowiednio dba się o jego aktywność fizyczną. Warto jednak pamiętać, że pies ten codziennie potrzebuje się wybiegać i jest szczekliwy, więc, jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniej uwagi i atrakcji, trzymanie go w mieszkaniu w bloku może nie być najlepszym pomysłem.

Wychowanie Jack Russel terriera

Choć psy tej rasy, ze względu na towarzyskie usposobienie i rozmiar, wydają się idealnymi kandydatami na domowego pupila, wychowanie Jack Russel terriera wcale nie należy do najprostszych zadań. To zdecydowanie nie są psiaki dla osób nie mających doświadczenia z czworonogami. Jack Russel terriery są charakterne, pewne siebie i… uparte, co sprawia, że potrzebują stanowczego opiekuna, który będzie wykazywał się dużą cierpliwością i konsekwencją. Wychowanie Jack Russel terriera wymaga też sporych nakładów czasu – warto to wziąć pod uwagę, jeśli jest się zapracowanym.

Pożywienie dla Jack Russel terriera

Bez wątpienia jest to rasa łakoma. Z jednej strony to dobrze, po żywienie pupila nie jest trudne, a z drugiej źle, bo pies może pożreć wszystko, na co trafi w domu czy na spacerze. Jako pożywienie dla Jack Russel terriera znakomicie sprawdza się sucha karma wysokiej jakości lub gotowane posiłki, o ile dysponuje się większą ilością wolnego czasu. Należy jednak uważać, czy w pożywieniu nie znajdują się składniki wywołujące u psa alergie.

Ile powinien jeść Jack Russel terrier?

Ile powinien jeść Jack Russel terrier? Jak wspomnieliśmy, psiaki tej rasy należą do łakomczuchów, dlatego nie należy zapewniać im stałego dostępu do jedzenia. Dorosłemu psu należy podawać dwa posiłki dziennie o stałych porach.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium