TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Dieta BARF dla psa - czym jest? Czy jest zdrowa?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

W ostatnich latach dieta BARF zyskuje na popularności. Coraz więcej opiekunów decyduje się na karmienie swoich pupili posiłkami opartymi na surowym mięsie, przygotowanymi samodzielnie w domu. Mówi się, że karmienie psa BARF-em jest zdrowe i to najlepszy sposób żywienia. Jak jest w rzeczywistości? Jakie wady i zalety ma BARF dla psa? Co to dokładnie znaczy “karmić psa BARF-em? Czy BARF rzeczywiście jest lepszy od karmy komercyjnej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

BARF - co to jest?

Przeglądając grupy i fora internetowe w temacie żywienia zwierząt, często można spotkać się z określeniem dieta BARF. Co to dokładnie oznacza? BARF to skrót od słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli w dosłownym tłumaczeniu biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Jest to dieta oparta przede wszystkim o surowe mięso i naturalne składniki, przygotowywana samodzielnie przez właściciela według konkretnych zasad.

Ten model żywienia został spopularyzowany w latach 80. XX wieku przez australijskiego lekarza weterynarii Iana Billinghursta. Zakładał on, że prawidłowe żywienie psa powinno opierać się na naturalnych, surowych składnikach pochodzenia zwierzęcego z niewielkim dodatkiem nabiału, owoców, warzyw oraz ziaren.

Dziś dieta BARF dla psa znacznie zmieniła swoje pierwotne założenia i przeszła sporą ewolucję. Znacznie zmniejszył się udział kości w jadłospisie, na rzecz mięsa mięśniowego oraz podrobów. Zrezygnowano też z nabiału i ziaren na rzecz suplementów diety, które uzupełniają niedobory diety surowej.

Dieta BARF dla psa - co to znaczy? Podstawowe zasady

Dieta BARF nie jest gotową karmą. Polega na samodzielnym przygotowywaniu posiłków przez właściciela na podstawie surowych składników i suplementów. Nie wystarczy więc wrzucić psu do miski kawałek mięsa, by karmić BARF-em. Ta metoda żywienia jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga wiedzy lub pomocy zoodietetyka.

Na czym opiera się żywienie psa BARF-em? Podstawą jest mięso mięśniowe o odpowiedniej tłustości, dopasowanej do zapotrzebowania psa. Oprócz tego dieta BARF uwzględnia również podroby, jaja oraz opcjonalnie mięsne kości, które można zastąpić odpowiednią suplementacją. Czasem w psiej misce mogą pojawić się również ryby, jednak nie powinny one być podstawą diety. Nieobowiązkowym elementem diety są również warzywa oraz owoce.

Bardzo ważnym elementem żywienia BARF-em jest suplementacja. Obowiązkowo przy żywieniu surowym mięsem należy podawać kwasy omega-3 oraz algi morskie będące suplementem jodu. Ponadto często podaje się również nieaktywne drożdże browarnicze, hemoglobinę, witaminę E czy suplement wapnia (u psów, które nie dostają mięsnych kości). Suplementację dobiera się w zależności od wybranych gatunków mięs, wieku, aktywności i stanu zdrowia psa.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą suplementów dla psa

Wady i zalety diety BARF

Niewątpliwą zaletą żywienia surowizną jest wiedza na temat tego, co dokładnie trafia do psiej miski. Dieta może być modyfikowana i dostosowana do potrzeb konkretnego osobnika, dzięki czemu w prosty sposób można ułożyć jadłospis dla psa z różnymi problemami zdrowotnymi czy alergiami. Z tego powodu dobrze zbilansowana dieta BARF często uznawana jest za jeden z najzdrowszych modeli żywienia. Warto jednak pamiętać o pewnych niedogodnościach.

Ze względu na to, że dieta BARF jest przygotowana przez opiekuna, to na nim spoczywa odpowiednie zbilansowanie składników. Źle ułożona dieta może być przyczyną niedoborów, a nawet skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Z tego powodu, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy w zakresie żywienia, warto skonsultować się z zoodietetykiem specjalizującym się w dietach surowych, który ułoży jadłospis uwzględniający indywidualne zapotrzebowanie naszego czworonoga.

Dieta BARF wiąże się często również ze znacznie większymi kosztami niż żywienie suchą karmą. W przypadku psów z alergiami problemem może być również dostępność składników - nie wszędzie będzie możliwe kupienie mięsa i podrobów, na które pies nie ma uczulenia. Często wymaga to odpowiedniej logistyki oraz pojemnej zamrażarki, w której będziemy mrozić gotowe porcje dla psa.

Co równie istotne, karmienie surowym mięsem wiąże się z pewnym zagrożeniem mikrobiologicznym i pasożytniczym. Dlatego tak ważne jest, by kupować mięso ze sprawdzonych miejsc, dbać o higienę podczas obróbki oraz mrozić mięso zgodnie z protokołami mrożenia, by uniknąć rozmnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych.

BARF i sucha karma - co jest lepsze? Czy można to łączyć?

Wiele osób zastanawia się, co dla psa będzie lepsze - BARF czy sucha karma? Dobrze zbilansowana, ułożona zgodnie z zapotrzebowaniem psa dieta BARF z pewnością będzie zdrowym modelem żywienia, którego ogromną zaletą jest brak przetworzenia. Z kolei sucha karma jest znacznie wygodniejsza w użyciu i bezpieczniejsza, ze względu na pewność co do bilansu składników oraz niższe ryzyko zagrożenia mikrobiologicznego. Warto pamiętać, że jest to jednak jedzenie wysoko przetworzone.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która z tych opcji będzie lepsza dla nas i naszego psa. Pewnym kompromisem pomiędzy suchą karmą a dietą BARF jest karmienie karmą mokrą, która jest znacznie mniej przetworzona niż chrupki, zawiera odpowiedni poziom wilgotności i jest bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym.

Nie zaleca się łączenia diety surowej z karmami komercyjnymi. Choć przy karmieniu BARF-em można czasem sięgnąć po gotowe karmy suche i mokre, powinny stanowić one raczej przysmak niż część posiłku. W innym wypadku ciężko będzie zapewnić odpowiedni bilans składników, a układ pokarmowy psa przyzwyczajonego do diety surowej może zareagować negatywnie na dodatek przetworzonego jedzenia. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium