Czy warto zapisać psa do szkoły? Oczywiście, psy uwielbiają uczyć się nowych umiejętności, wchodzą dzięki temu łatwiej w interakcje z innymi osobnikami, a jednocześnie wzmacniają swoją relację z właścicielem. Warto jednak starannie wybrać szkołę dla swojego ulubieńca, zwracając uwagę na podejście trenerów do zwierząt i sposób organizacji pracy.
Jakie psy warto zapisać do szkoły?
Przedszkola dla psów dostępne są już dla szczeniaków, w szkołach natomiast najczęściej przyjmuje się zwierzęta po 6. miesiącu życia. Opiekunowie młodych psów od początku wspólnego życia mogą więc zdobyć podstawy wiedzy z zakresu kynologii, sami uczą się sposobów komunikacji zwierząt, ich postrzegania świata, a także potrzeb swoich pupili. Szczenięta poznają natomiast podstawowe komendy, jak „siad”, „leżeć”, „do mnie”, a także mogą zdobyć umiejętność chodzenia na luźnej smyczy, która jest bardzo przydatna w ich późniejszym życiu.
Decyzja o wzięciu udziału w zajęciach dla szczeniąt pozwala również na ich socjalizowanie, oswajanie z innymi ludźmi, zwierzętami czy codziennymi sytuacjami, z którymi będą miały do czynienia zwłaszcza w dużym mieście. W niektórych szkołach prowadzone są bowiem zajęcia w terenie, dzięki którym psy oswajają się z licznymi bodźcami z otoczenia, jak ruch pieszych, rowerowy czy samochodowy. Szczenięta mogą także przyzwyczaić się do dotykania ich przez obce osoby, nie tylko opiekuna, co ułatwia np. późniejsze badania u weterynarza czy przebywanie zwierzęcia w psim hotelu.
Szkoła dla psa to również dobry pomysł w przypadku starszych zwierząt, zwłaszcza psów ras pasterskich czy myśliwskich, które mają duże potrzeby stymulacji umysłowej i ruchowej. Nauka nowych komend czy zabaw proponowana przez psie szkoły będzie dla nich kolejnym wyzwaniem i pobudzi ich mózg, co przynajmniej częściowo opóźnia procesy jego starzenia.
Psia edukacja to wreszcie świetny sposób na pogłębienia relacji psa i jego opiekuna. Wspólne sesje treningowe pozwalają opiekunom poznać ograniczenia i możliwości ich ulubieńców. Psy z kolei uczą się jasnych zasad panujących w ludzkim świecie, co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.
Na co zwracać uwagę, wybierając szkołę dla psów?
Szukając dobrej szkoły dla psów, warto skorzystać z oferowanych przez tego typu ośrodki bezpłatnych lekcji pokazowych. W ich trakcie zwróćmy uwagę, w jaki sposób trenerzy komunikują się ze zwierzętami i ich opiekunami – ważne jest zdecydowanie, ale też przyjemny ton głosu oraz nagradzanie zwierzęcia smakołykami za dobre wykonanie polecenia. Dobrzy trenerzy w trakcie zajęć używają nie tylko głosu, ale także stosownych akcesoriów treningowych oraz wydają komendy gestem. Ćwiczenia w psich szkołach powinny obejmować codzienne sytuacje, a jeden blok zajęć nie może przekraczać godziny. Podobnie jak dzieci w szkole, zwłaszcza młode psy potrzebują bowiem przerwy i odpoczynku.
Zadbaj o dobrą relację ze swoim psem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z jego zachowaniem poza domem. Zajęcia w szkole dla psów pozwolą Ci w pełni je zrozumieć i zapobiegać skutecznie trudnym sytuacjom.