Bikejoring czy zwykła jazda na rowerze z psem? Czym to się różni?
Bikejoring jest jedną z dyscyplin zaprzęgowych, w których pies lub psy podpięte są do roweru przy pomocy elastycznej smyczy i ciągną maszera do przodu. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które chcą trenować sporty zaprzęgowe z jednym psem lub nie czują się na siłach, by wystartować w zawodach na sankach lub wózku. W porównaniu do innych dyscyplin maszerskich bikejoring jest również stosunkowo tanim sportem, dzięki czemu można uprawiać go jako hobby.
W bikejoringu pies ma konkretne zadanie - ciągnąć i nadawać tempo maszerowi na rowerze. Nie jest to więc zwykły, rekreacyjny bieg kłusem obok roweru, a dyscyplina, która wymaga od psa większego wysiłku i przygotowania.
Jazda na rowerze z psem na smyczy - podstawowe zasady
Bez względu na to, czy chcemy rozpocząć przygodę z bikejoringiem czy po prostu chcemy przypiąć psa obok roweru, musimy pamiętać o pewnych zasadach.
Przede wszystkim, aby zacząć wspólne treningi pies musi być w dobrej kondycji zdrowotnej. Chodzi zarówno o ogólny stan zdrowia, jak i o stan aparatu ruchu. Zanim zaczniemy warto więc udać się z psem do ortopedy, zbadać go i wykonać zdjęcia RTG stawów biodrowych, kolanowych, łokciowych oraz barkowych, a także zdjęcia kręgosłupa, by wykluczyć różne dolegliwości, które mogą nie dawać objawów.
Co równie ważne, pies musi być dorosły - pod żadnym względem nie powinno się zaczynać treningów bikejoringu ze szczeniakiem, którego układ ruchu nie jest do końca rozwinięty. Z tego typu aktywności wyklucza się również psy otyłe. Warto najpierw zadbać o zrzucenie dodatkowych kilogramów, a dopiero później wdrożyć ruch przy rowerze.
Kolejna kwestia to rozgrzewka i przygotowanie do treningu. Obciążenie i odległości powinno się zwiększać stopniowo, dostosowując je do możliwości psa. Początkowo zaczynamy na niewielkich dystansach, by z czasem je wydłużać, aż pies nabierze kondycji i pewności siebie. Lepiej pozostawić pewien niedosyt niż zafundować pupilowi bolesne zakwasy.
Każdy trening powinien być poprzedzony spacerem, na którym pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne i rozgrzeje mięśnie do pracy. Nigdy nie należy podpinać psa do roweru z marszu, ponieważ łatwo może skończyć się to kontuzją. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy również karmić zwierzaka na 2-3 godziny przed treningiem, by nie ryzykować skrętu żołądka.
Bardzo istotne jest to, by do treningu wybierać ścieżki nieutwardzone, bez względu na to czy to bikejoring czy zwykła jazda rowerem z psem na smyczy. Bieganie z psem po asfalcie nie jest zdrowe dla jego stawów, dlatego od początku powinniśmy uczyć się jeździć po miękkim.
Zanim zaczniemy warto również zadbać o odpowiednie przeszkolenie zarówno siebie, jak i psa. Pomocna będzie znajomość kierunków u zwierzaka i umiejętność ignorowania bodźców takich jak inne psy czy dzika zwierzyna. Z kolei my powinniśmy opanować technikę jazdy oraz zasady bezpieczeństwa, by w razie jakichkolwiek problemów nie zrobić krzywdy sobie i psu.
Bikejoring - wybór sprzętu
Podstawą tego sportu jest odpowiedni rower górski, z dobrym zawieszeniem, hamulcami i odpowiednią zwrotnością. Jeśli mamy rower, który spełnia te warunki warto przed rozpoczęciem treningów wziąć go na przegląd.
Oprócz tego ważna jest uprząż, uchwyt oraz smycz do jazdy na rowerze z psem. W przypadku bikejoringu najlepszym rozwiązaniem będą szelki typu sled Freemotion lub szelki sled Truelove. Oba modele są zaprojektowane do sportów zaprzęgowych i doskonale rozkładają nacisk podczas ciągnięcia. Jeśli zaś planujemy rekreacyjną jazdę przy rowerze, bez ciągnięcia, najlepiej sprawdzą się dobrej jakości, dopasowane szelki typu guard.
Smycz do bikejoringu powinna być wytrzymała i zapewniać odpowiednią amortyzację, by niwelować wstrząsy i ułatwić psu ciągnięcie. Długość zależna jest przede wszystkim od rozmiaru psa, jednak musimy pamiętać, by wraz z uchwytem zapewniała zwierzęciu odpowiednią, bezpieczną odległość od przedniego koła.
Świetnym wyborem będzie niezwykle wytrzymała smycz dla psa z amortyzatorem JoQu® Ultra Strong Runners czarna.
W ramach przygotowania do jazdy na rowerze z psem, należy zadbać również o środki ochrony osobistej. Dla człowieka konieczne będą ochraniacze oraz dobrej jakości kask rowerowy. Z kolei dla psa mogą przydać się odpowiednie buty dla psa, by zapewnić ochronę opuszek w trudnym terenie. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, by na trening zabierać ze sobą wodę wraz z przenośną miską, żeby móc napoić zwierzaka po bieganiu.