TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Bieganie z psem - jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Jogging z psem to jedna z przyjemniejszych wspólnych aktywności dla właścicieli czworonogów. Zarówno my, jak i nasz pupil możemy czerpać mnóstwo radości z treningów biegowych, razem pokonując swoje fizyczne bariery. Jednak aby móc cieszyć się taką aktywnością powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie siebie i naszego zwierzaka. Jak zacząć biegać z psem, by uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych sytuacji? Jakie akcesoria do biegania z psem będą niezbędne, by zacząć treningi?

Bieganie z psem - jak wybrać psa do biegania?

Nie da się ukryć - większość psów lubi aktywność fizyczną. Jako kuzyn wilka i urodzony drapieżnik pies stworzony jest do biegania. Jeśli jednak zależy nam na czymś więcej niż weekendowych przebieżkach i poważnie podchodzimy do planów biegania z psem, warto dobrze przemyśleć dobór towarzysza.

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z psem do biegania będzie chart. Anatomia tych psów mówi sama za siebie - charty kochają biegać. Jednak należy sobie zdać sprawę z tego, że psy te zwykle nie będą najlepszymi towarzyszami joggingu. Choć mają odpowiednie predyspozycje, w rzeczywistości są sprinterami - lubią osiągać duże prędkości na krótkich dystansach. Wystarczy im zaledwie parę minut intensywnego wysiłku, by resztę dnia spędzić na kanapie. Biegnąc spokojnym truchtem na dłuższych dystansach nie będą czuły się spełnione, dlatego jeśli planujemy poważne treningi lepiej zrezygnować z kupna lub adopcji charta.

Nienajlepszym wyborem będą również psy ras brachycefalicznych oraz molosy, a także rasy chondrodystroficzne, takie jak jamniki, bassety czy welsh corgi. Pierwsze mogą mieć problem z prawidłową wentylacją, przez co istnieje duże ryzyko przegrzania, udaru oraz problemów z sercem. Z kolei molosy i psy o krótkich łapach ze względu na swoje uwarunkowania fizyczne oraz tendencję do problemów ze stawami i kręgosłupem również nie będą dobrymi kompanami do joggingu.

Decydując się na psa do biegania warto zwrócić uwagę na owczarki, terriery, wyżły, psy myśliwskie oraz psy pierwotne. Doskonałym wyborem do profesjonalnych treningów będą różnego rodzaju rasy zaprzęgowe - husky, malamuty czy samoyedy, które świetnie odnajdują się na długich dystansach. Również w schroniskach i domach tymczasowych można znaleźć wspaniałych towarzyszy do joggingu. Ważne jest jednak, by skupić się głównie na psach młodych, aktywnych, które nie wykazują problemów ze stawami.

Kiedy zacząć biegać z psem? 

To pytanie nurtuje niemal wszystkich, którzy planują bieganie z psem: od kiedy można zacząć wspólne treningi? W końcu kupując szczeniaka do wspólnego joggingu chciałoby się zacząć jak najszybciej. Jednak czy bieganie ze szczeniakiem to na pewno dobry pomysł?

Najlepiej rozpocząć poważne treningi biegowe z psem, który jest już dorosły i jego kości zakończyły wzrost. Wówczas możemy mieć pewność, że taka aktywność będzie bezpieczna dla jego stawów. W zależności od rasy będzie to wiek od 12 do 18 miesięcy. Wcześniej można rozpocząć delikatne przygotowywanie szczenięcia do treningów, wzmacniając jego mięśnie i oferując bieg z psem na krótkie dystanse bez smyczy. Aby mieć pewność, że zwierzak jest gotowy do wspólnego biegania warto skonsultować się z zoofizjoterapeutą.

Jeśli planujemy poważną aktywność warto również upewnić się, czy nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. U wielu młodych psów dysplazja rozwija się początkowo bezobjawowo, dlatego warto skonsultować się z dobrym ortopedą i wykonać zdjęcia RTG stawów biodrowych i łokciowych. Dopiero po upewnieniu się, że pies jest zdrowy i gotowy do wzmożonej aktywności, można rozpocząć treningi.

Jak zacząć biegać z psem? Bieganie z psem dla początkujących

Mogłoby się wydawać, że we wspólnym bieganiu nie ma żadnej filozofii. Ot - przypinamy smycz i ruszamy w drogę. Takie myślenie jest jednak błędne - do biegania z psem, jak do każdej aktywności należy się przygotować. Jak biegać z psem, by uniknąć kontuzji?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem treningów należy zapoznać psa z akcesoriami, których będziemy używać. O tym, jak je dobrać napiszemy w dalszej części artykułu. Dobrze jest również nauczyć pupila reagowania na komendy - zmiany kierunków, naprzód, wolniej, stop. Bieganie z psem na smyczy wymaga od zwierzęcia skupienia - komendy pozwolą psu lepiej zrozumieć, że w czasie treningu nie ma czasu na węszenie czy zabawę.

Pierwsze treningi powinny być krótkie i utrzymane w średnim tempie. Potem z każdym dniem stopniowo należy zwiększać dystanse. Każdorazowo dostosowujemy tempo oraz długość biegu do możliwości psa.

Należy pamiętać, by unikać utwardzanych nawierzchni - zarówno dla nas, jak i dla psa lepszym rozwiązaniem będą leśne ścieżki niż asfaltowa droga czy chodnik. Zwłaszcza na początku lepiej wybierać miejsca mniej uczęszczane, w których nikt ani nic nie będzie zwierzaka rozpraszać.

Przed startem powinniśmy wybrać się na krótki spacer, by pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne (i nie musiał w tym celu zatrzymywać się w trakcie treningu) oraz rozgrzać mięśnie przed wysiłkiem. Ważne, by 2-3 godziny przed treningiem oraz po zakończeniu nie dawać psu jedzenia, by uniknąć ryzyka skrętu żołądka.

Akcesoria do biegania z psem

Bieganie z psem nie będzie możliwe, jeśli nie zadbamy o odpowiednie wyposażenie. Oprócz rzeczy oczywistych, jak pas trekkingowy, smycz do biegania oraz wygodne szelki dla psa (pies nie powinien biegać na obroży!), warto zaopatrzyć się w składaną miskę oraz butelkę na wodę. W przypadku czworonogów, które mają tendencje do ranienia opuszków, warto rozważyć także wygodne, dopasowane buty dla psa. 

Jak wybrać pas do biegania z psem?

Oczywistym jest, że biegnąc chcielibyśmy mieć wolne ręce. Jogging z trzymaniem w dłoniach smyczy nie należy do przyjemności. Z tego powodu, nawet jeśli planujemy jedynie amatorskie treningi, warto wyposażyć się w pas do biegania.

Ważne, by pas trekkingowy umożliwiał dokładne dopasowanie do naszej sylwetki oraz gwarantował bezpieczne przypięcie zwierzęcia i dobrze przenosił obciążenia. Istotne również, by wykonany był z oddychających materiałów, które zapobiegają gromadzeniu się potu. Idealnym wyborem będzie szeroki pas do biegania z dodatkowymi taśmami, który zamortyzuje szarpnięcia i odciąży odcinek lędźwiowy. 

Ważny jest również ciężar samego pasa - im lżejszy tym lepiej. Przykładowo, pas Joqu Canicross Belt Plus dostępny w zestawie z linką do biegania waży zaledwie 200 gramów, dzięki czemu jest praktycznie nieodczuwalny.

Jakie szelki do biegania z psem?

To, jakie szelki będą najlepsze dla naszego psa, w dużej mierze zależy od tego, jak mają wyglądać nasze treningi. Wbrew pozorom do joggingu nie zawsze sprawdzą się sledy, które wykorzystuje się w sportach zaprzęgowych. Wymagają one od psa stałego ciągnięcia, dlatego gdy pies biegnie obok nas lub truchna na luźnej smyczy, mogą powodować dyskomfort.

Znacznie lepszym rozwiązaniem do zwykłych treningów biegowych będą dobrze dopasowane szelki typu guard. Co to oznacza w praktyce? Szelki nie powinny wrzynać się psu w pachy ani opinać szyi oraz gardła psa. Ważne, by zapewniały swobodny ruch łopatki oraz nie blokowały wykroku. 

Jaka smycz do biegania z psem?

Smycz do biegania powinna być mocna i posiadać dobry amortyzator, który zniweluje nagłe szarpnięcia podczas biegu i ochroni psi kręgosłup przed urazem. Powinna być także odpowiedniej długości - w przypadku miejsc bardziej uczęszczamy smycz powinna być krótsza, około 200 cm. Wielu biegaczom do gustu napewno przypadnie smycz z miękkim amortyzatorem Truelove Dogi. Jeśli, jednak biegamy po mniej uczęszczanych terenach i możemy pozwolić sobie na nieco więcej luzu, a nasz pies dobrze rozumie już zasady wspólnego joggingu i utrzymuje stałe tempo, możemy rozważyć nieco dłuższą smycz, nie powinna być ona jednak dłuższa niż 300 cm.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium