Bieganie z psem niesie wiele korzyści zarówno dla właściciela, jak i samego czworonoga. To polecany sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji, a także na nawiązanie głębszej więzi z pupilem. Decydując się na ten sposób spędzania wolnego czasu, należy zdawać sobie jednak sprawę z pewnych ograniczeń i zakazów. Nie wszędzie możemy z psem biegać czy puszczać go wolno ze smyczy. Zachęcamy do zapoznania się z garścią informacji na ten temat.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Bieganie z czworonogiem po górach i lasach. Co mówi o tym polskie prawo?

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Bieganie z czworonogiem po górach i lasach. Co mówi o tym polskie prawo?

Bieganie z psem niesie wiele korzyści zarówno dla właściciela, jak i samego czworonoga. To polecany sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji, a także na nawiązanie głębszej więzi z pupilem. Decydując się na ten sposób spędzania wolnego czasu, należy zdawać sobie jednak sprawę z pewnych ograniczeń i zakazów. Nie wszędzie możemy z psem biegać czy puszczać go wolno ze smyczy. Zachęcamy do zapoznania się z garścią informacji na ten temat.

W niektórych sportach, takich jak dogtrekking czy canicross, pies powinien być zawsze przypięty do właściciela za pomocą specjalnych smyczy i szelek. Jednak w przypadku biegania rekreacyjnego, opiekun zwierzęcia bardzo często wypuszcza psa luzem. Pamiętajmy, że jeśli chcemy to zrobić, musimy spełniać jeden podstawowy warunek – pies musi być posłuszny, czyli powinien wrócić do nas na każde zawołanie, nie może podbiegać do spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy. Nie wszędzie również można puszczać psa bez smyczy.

Wiele osób chętnie zabiera swojego czworonoga w góry. To dobry pomysł szczególnie po sezonie wakacyjnym, gdy przychodzi jesień, nie ma już upałów, a szlaki zaczynają pustoszeć. Wędrówki lub bieganie z psem po górach to doskonała okazja do budowania więzi i pozytywnych relacji z pupilem. Podobnie sprawa wygląda ze spacerami i bieganiem po lesie. Należy mieć przy tym na uwadze, że nie wszędzie można z psem chodzić. Przykładem są tu parki narodowe i krajobrazowe, zarówno górskie, jak i nizinne. Wszystkie polskie parki są dostępne dla turystów, ale tylko niektóre z nich - dla psów. W jednych parkach obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania czworonogów, a w innych częściowy, jak np. w Karkonoskim Parku Narodowym, w którym tylko kilka szlaków jest zamkniętych dla zwierzaków. Jeśli nie zastosujemy się do zakazu, możemy otrzymać mandat od leśników lub strażników. Wybierając się więc w góry, warto sprawdzić wcześniej, czy wszędzie będziemy mogli biegać i spacerować.

Prawo stanowi też, aby po szlakach i miejscach, które są dostępne dla turystów, poruszać się zawsze z psem na smyczy lub lince. Regulaminy parków mówią też zazwyczaj, że pies powinien być w kagańcu. Nigdy nie powinniśmy puszczać zwierzaka luzem, mając na względzie zarówno zdrowie jego, jak i okolicznej zwierzyny czy roślinności. Miejmy na uwadze, że psy (zwłaszcza te o szczególnie silnym instynkcie łowieckim) mogą pognać w las za zwierzyną. Nikt nie chciałby przecież podczas wakacyjnego lub weekendowego wypoczynku szukać pupila po lesie lub górach i zamartwiać się, czy nic mu się nie stało. Mógłby przecież skręcić łapę albo wpaść w szczelinę. Bywa też tak, że pomimo zakazów, inni właściciele wypuszczają psy, które mogą potem iść za naszym czworonogiem i niekoniecznie dobrze na niego reagować. Smycz czy linka pozwolą zapobiec w takich momentach naprawdę groźnym sytuacjom.

Sprzątanie po psie to kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Prawo stanowi, że w lesie i w górach nie wolno śmiecić i trzeba zachować czystość. Dotyczy to także nieczystości zostawionych przez pupila. Pamiętajmy więc, aby odchody zawsze sprzątnąć do woreczka lub zakopać, szczególnie jeśli „niespodzianka” przydarzyła się na uczęszczanym przez turystów szlaku. Wymaga tego nie tylko prawo, ale po prostu kultura i dobre wychowanie.

W sytuacji, gdy decydujemy się na spacer z psem po górach lub lasach, warto wcześniej sprawdzić, jakie zasady obowiązują na konkretnym terenie. Polskie prawo nie jest może zbyć przychylnie nastawione do czworonogów i ich opiekunów - jeśli chodzi o wędrówki górskie i leśne, zawiera wiele zakazów i nakazów dotyczących psiaków. Pamiętajmy jednak, że prawo jest dla wszystkich. Musi służyć nie tylko zwierzakom i ich właścicielom, ale również rodzinom z małymi dziećmi (które zazwyczaj boją się psów), parom czy też seniorom poszukującym w lesie ciszy i spokoju. Pies bez kagańca, usilnie podbiegający do przechodniów może stanowić problem dla wielu z nich.

Wybierając się na górskie szlaki, należy więc pamiętać o niezbędnych akcesoriach, które nie tylko sprawią, że bieganie lub spacer będzie bardziej komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny. Podstawa to wygodne szelki oraz smycz. Należy również zawsze zapewnić psu dostęp do świeżej wody. Dobrze jest mieć także wspomniany wyżej kaganiec, a także przekąski.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium