Dzisiaj o aporcie słów kilka. Termin znany chyba wszystkim właścicielom czworonogów. Aportowanie jest jedną z najczęstszych aktywności podejmowanych podczas zabaw z psami. Nie wszystkie psy jednak „łapią w lot” czym jest sztuka aportu, inne mogłoby się wydawać, że wyssały tę umiejętność wraz z mlekiem matki.

" />
TIP-TOP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Aport!

Najnowsze aktualności i porady dla miłośników psów od tip-top!
Witaj na Blogu TipTop! Odkryj świat psich przygód, porad i nowości. Dziel się z nami pasją i wiedzą o czworonożnych przyjaciołach. Zawsze coś nowego dla Ciebie i Twojego pupila!

Dzisiaj o aporcie słów kilka. Termin znany chyba wszystkim właścicielom czworonogów. Aportowanie jest jedną z najczęstszych aktywności podejmowanych podczas zabaw z psami. Nie wszystkie psy jednak „łapią w lot” czym jest sztuka aportu, inne mogłoby się wydawać, że wyssały tę umiejętność wraz z mlekiem matki. Wiele psów uwielbia tę aktywność, inne trzeba do tego zachęcać i nauka idealnego aportowania trwa nieco dłużej. Czy warto w ogóle zaczynać? Oczywiście!

Oprócz wielu praktycznych zastosowań w życiu codziennym, aportowanie tworzy więź między Tobą, a Twoim psem i uczy współpracy. Aport ma dwojakie znaczenie - jest to zarówno aktywność wykonywana przez psa oraz nazwa przedmiotu który ma zostać dostarczony do właściciela. Aport idealny to sytuacja w której przewodnik wyrzuca przedmiot, pies rusza po niego dopiero po wydaniu komendy, podejmuje go i trzymając go w przez cały czas w zębach, siada przy przewodniku i oddaje go na kolejną komendę. To poziom zaawansowany, a co psami które dopiero zaczynają?

Podstawową zasadą o której powinien pamiętać każdy przewodnik - pies nie może mieć stałego dostępu do zabawek! Powinny one kojarzyć mu się z aktywnością związaną z nami, a nie bezcelowym rozrzucaniem ich po całym domu, gryzieniu i samotnej zabawie. Jeśli pies realizuje takie aktywności sam, nie odczuwa potrzeby, aby dzielić się swoim "łupem" z właścicielem. Dlatego wszystkie zabawki powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla psa i być wyjmowane w momencie, kiedy będziemy mogli zająć się czworonogiem. Nieważne czy będzie to przeciąganie liny czy rzucanie piłki, najważniejsze, żeby pies kojarzył każdą aktywność z nami i uczył się współpracy.

Kolejna ważna kwestia - pamiętajmy, że psy muszą widzieć korzyść związaną z daną czynnością, dlatego nigdy nie zabierajmy naszemu psu nic na siłę. Aby oddał nam pożądany przedmiot warto "zaproponować" mu wymianę albo na smakołyk albo na identyczną zabawkę. Zasada ta przydatna jest w życiu codziennym oraz w samej nauce aportu. Najczęstszym problemem jaki pojawia się podczas nauki jest... ucieczka! Pies chętnie podejmują zabawkę, a następnie z nią ucieka. Właściciele bardzo często w tym momencie podejmują pościg za czworonogiem, co jeszcze bardziej zachęca go do ucieczki. Najlepszym sposobem aby nakłonić psa do powrotu, będzie odwrócenie ról - Ty uciekasz, najlepiej z czymś pysznym w dłoni, pies zainteresowany nową sytuacją z pewnością zacznie Cie gonić.

Aby osiągnąć pełen sukces powinniśmy mieć przy sobie drugi taki sam - równie atrakcyjny aport / zabawkę aby wymienić się nim z naszym psem. Kilka takich prób i nasz pies szybko nauczy się, że każde podjęcie aportu i przyniesienie go do nas nie oznacza zabrania ulubionej zabawki, a jedynie wymianę na coś równie atrakcyjnego. W dalszych etapach rezygnujemy z nadmiernych ruchów i po prostu przywołujemy do siebie psa, który wiedząc już, że nie chcemy odebrać mu zabawki powinien chętnie z nią do nas przyjść.

Są psy, które w ogóle nie chcą brać przedmiotów do pyska. W takiej sytuacji uczymy psa tej czynności małymi kroczkami. Nagradzamy psa za każdą próbę zwrócenia uwagi na dany przedmiot, podejścia do niego, powąchania. Najszybszym sposobem, aby wychwycić te momenty i nagrodzić psa będzie użycie klikera. W trakcie nauki, kiedy nasz pies zaczyna już "łapać" o co chodzi dodajemy komendę. Może być to "aport" "przynieś" lub cokolwiek innego co będzie kojarzyło nam się z tą czynnością.

Naukę warto rozpocząć od odpowiednio dobranego aportu. Musi być dla psa przyjemny w dotyku, mieć odpowiednią wagę oraz wielkość. Kiedy postawimy psu zbyt wysoką poprzeczkę w postaci ciężkiego, zbyt dużego, wypadającego z pyska aportu może szybko zniechęcić się do podejmowania tej aktywności. Należy również pamiętać, że zbyt małe i lekkie zabawki mogą zostać połknięte przez psa, co jest dla czworonoga bardzo niebezpieczne.

Aby w najlepszy sposób urozmaicić spacery i zabawy z psem polecamy naszą torebkę na smakołyki - idealna do ćwiczeń aportowania. Niepozornie wyglądający "piórnik" jest wielozadaniową torebką spacerową. Rewelacyjnie sprawdza się jako szarpak, jako saszetka na smakołyki i najważniejsze - do ćwiczenia aportu. Dzięki ukrytym w środku smakołykom możemy nagrodzić psa natychmiast po przyniesieniu nam zabawki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Torebkę można także przypiąć do smyczy i nosić w niej niezbędne w codziennych spacerach woreczki do sprzątania po psie! Torebka-szarpak dopasowana jest do kolekcji szelek Front Range, Security, Outdoor i Active. Polecamy i zachęcamy do wspólnych, aktywnych spacerów.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium